Refleksja historyczna na I-szą Niedzielę Wielkiego Postu.
Dzisiejszy fotoreportaż poświęcam pamięci wymordowanej okrutnie rodzinie Trusiewiczów z Chołoniewicz. Zamordowani zostali Marian i Jadwiga z dziećmi: Basią, Zbigniewem i Halinką. Mogą być wrzuceni i do tej studni o której poniżej napiszę.
Janusz Horoszkiewicz
Chołoniewicze – studnia, Dół Śmierci
Dzicz banderowska, mordując w okolicy Chołoniewicz Polaków wykorzystywała różne miejsca do pozbycia się zwłok, jednym z tych miejsc była studnia przy dworze Kerna. Nie wszyscy Polacy byli od razu mordowani, część przetrzymywana była przed śmiercią w szkole. Nie wszyscy banderowcy decydowali się na natychmiastowe mordy, nie wszyscy byli mordercami. O mordzie decydował przywódca watahy. Dokładną relację o tym co działo się w szkole przedstawił mi P. Henryk Wesoły, naoczny świadek i Edward Pomerański ur. 1922. Dokładnie udokumentowaną relacje filmową P. Natalii Słuczyk posiada Marek Czapla z Krakowa. Może kiedyś udostępni tą niezmiernie ciekawą opowieść.
Film z VI Pielgrzymki, w 85 minucie jest Msza Św. przy Dole Śmierci
- W Chołoniewiczach tuz za dworkiem Kerna stoi mały krzyż. Ma on upamiętniać zamordowanych i wrzuconych do studni. Mogą też tam być wrzucani zamordowani Ukraińcy którzy nie popierali banderowców np. Piotr Lebiedzuk. Z tej studni wodę pili wszyscy którzy przybywali do Chołoniewicz na Mszę Świętą w pobliskiej zabytkowej kaplicy.
- Kiedy poznałem Panią Natalię Słuczyk wyjaśniła mi że studnia była w tym miejscu, nie tam gdzie stoi krzyż. Wskazała właściwe miejsce. Przy P. Natalii stoi Wiktor Piotrowicz Krot, który nagrywa Jej wypowiedz.
- Kto postawił krzyż, nie udało mi się ustalić kto to. Mówią, że przyjeżdżają tu jacyś i świecą świeczki.
- Napis na tablicy ” Wasz wieczny sen, nasz wieczny ból”.
- Grzegorz Naumowicz organizator trzech pielgrzymek do Huty Stepańskiej w rozmowie z P. Natalią Słuczyk.
- Krzyż, a studnia była ok. 30 metrów z tyłu po prawej, za tymi pierwszymi krzakami.
Janusz Horoszkiewicz
Szlakiem Wołyńskich Krzyży, wokół Huty Stepańskiej z Januszem Horoszkiewiczem zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji pod adresem mejlowym: janusz-huta-stepanska@wp.pl
Dużo cennych informacji o Wołyniu można znaleźć na stronie P. Andrzeja Mielcarka.