Żary, 18 sierpnia 2015 r.
Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch.
Oddział w Żarach
Apel o jedność Kresowian
Minęła 72 rocznica rozpoczęcia akcji ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA a ofiary tej straszliwej zbrodni nie mogą doczekać się uchwały polskiego parlamentu mówiącej całą prawdę o tym mordzie. Na Ukrainie nasila się proces gloryfikacji banderowców, jego szczytem było przyznanie praw kombatanckich ludobójcom ukraińskim i wprowadzenie penalizacji osób głoszących prawdę o zbrodniarzach z OUN-UPA, także będących obywatelami innego niż Ukraina państwa. Fakt ten miał miejsce podczas pobytu prezydenta B.Komorowskiego w Kijowie, niestety nie doczekaliśmy się ze strony polskich władz stosownych reakcji na antypolskie zachowania ukraińskiego parlamentu.
Nie było ani jednego oficjalnego protestu przeciwko budowaniu pomników zbrodniarzom z UPA, nazywaniu ich imionami ulic i placów, zgłaszaniu żądań terytorialnych w stosunku do Polski. Nie było także reakcji polskich władz na niestosowne zachowania członków Związku Ukraińców w Polsce negujących ludobójstwo dokonane przez banderowców. Różnorodne sankcje i utrudnienia wprowadzane przez rząd Litwy, a dotyczące naszych rodaków zamieszkujących obszar Kresów Północno-Wschodnich II Rzeczpospolitej, także nie zyskały uwagi naszych włodarzy. Kresowianie nie mają poczucia, iż polskie władze właściwie reprezentują ogromne rzesze Polaków, wywodzących się z wschodnich województw II RP. Ignorowanie naszych problemów i postulatów jest możliwe dzięki dużemu rozbiciu środowisk kresowych, co powoduje, że absolutnie żadna ważna kwestia nie została w należyty sposób rozwiązana.
Nie mogąc dłużej tolerować takiego stanu rzeczy wystosowujemy apel do wszystkich organizacji Kresowian, zawierający naszym zdaniem najistotniejsze punkty programowe, których realizacji powinniśmy się domagać. Chcielibyśmy osiągnąć konsensus w tej kwestii wszystkich ugrupowań i organizacji reprezentujących środowiska kresowe w Polsce, którego efektem powinno być domaganie się od kandydatów ubiegających się o wejście do parlamentu zajęcia jednoznacznego stanowiska wobec zgłaszanych postulatów. Tylko w przypadku ich pełnej aprobaty, możliwość poparcia takich osób. Może okazać się, iż wśród osób startujących w wyborach nie znajdziemy sojuszników naszej sprawy, wówczas możemy zastanowić się nad stworzeniem wspólnego ugrupowania reprezentującego środowiska kresowe, które mogłoby zgłosić kandydatów do sejmu reprezentujących prawdziwie kresowy program.
Oto tematy, które proponujemy wszystkim środowiskom kresowym do rozważenia i akceptacji:
1. Ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA
a. absolutna konieczność uchwalenia przez polski parlament uchwały oddającej cześć ofiarom ludobójstwa i potępiającej zbrodniarzy
b. oficjalne ustanowienie dnia 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar banderowskiego ludobójstwa oraz celebry w postaci wywieszania flag narodowych z kirem i włączenia syren alarmowych
c. budowa pomnika ofiar ludobójstwa OUN-UPA w centrum stolicy ( projekt profesora M.Koniecznego)
d. prawny zakaz negowania ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA
e. ekshumacje ofiar i budowa pomników lub cmentarzy w miejscach kaźni
f. likwidacja wszystkich pomników wystawionych zbrodniarzom z OUN-UPA
g. wystąpienie do władz Ukrainy z żądaniem zaprzestania gloryfikacji ludobójców
h. wsparcie finansowe badań i publikacji dotyczących ludobójstwa OUN-UPA ( z tłumaczeniem na języki obce)
i. upamiętnianie Sprawiedliwych Ukraińców czyli osób zamordowanych przez banderowców za pomoc udzielaną ofiarom OUN-UPA: księga pamiątkowa, publikacje, tablice i pomniki
2. Wsparcie inicjatyw promujących kulturę kresową: czasopisma, publikacje, festiwale, muzea i domy kultury kresowej, audycje radiowe i telewizyjne
3. Poparcie inicjatywy powstania Muzeum i Instytutu Kresowego
4. Umożliwienia wszystkim Polakom wyrażającym chęć powrotu do Ojczyzny spełnienie tego marzenia (wsparcie finansowe, zapewnienie pracy i mieszkania)
5. Weryfikacja Karty Polaka, aby mieć pewność, że pomagamy naszym rodakom a nie emigrantom ekonomicznym nie utożsamiającym się z naszą ojczyzną (bywa wrogo do niej nastawionym)
6. Penalizacja organizacji i osób negujących ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA i gloryfikujących zbrodniarzy wojennych
7. Dążenie do całkowitej i zgodnej z prawdą historyczną restauracji Cmentarza Obrońców Lwowa
8. Wspieranie prac dotyczących restauracji wszystkich polskich kresowych nekropolii
9. Czynne wspieranie wszystkich polskich organizacji działających na dawnych Kresach II RP: finansowanie stypendiów, przyjazdów do Polski, udziału w festiwalach, koncertach, zjazdach naukowych
10. Możliwość pracy nad szkolnymi programami edukacji historycznej, które winny zawierać tematykę kresową: obrona Lwowa, ludobójstwo OUN-UPA, kalendarium wydarzeń historycznych związanych z kresami, stolice kresowej kultury i nauki etc.
11. Dążenie do upamiętniania w każdej formie wielkich postaci związanych z kresami poprzez budowanie pomników, odsłanianie tablic, nazywanie ich imionami ulic czy placów.
Zaproponowana tematyka jest oczywiście otwarta i mamy nadzieje, że będzie płaszczyzną porozumienia, na bazie którego możliwe będzie stworzenie lobby reprezentującego środowisko. Może się to dokonać poprzez udzielenie poparcia przez organizacje kresowe poszczególnym kandydatom na posłów czy senatorów (niezależnie od partii, które reprezentują), którzy jednoznacznie poprą nasze postulaty a wcześniejsze ich działania budzą nadzieję na wywiązanie się z obietnic. Alternatywnym rozwiązaniem mogłoby być zaproponowanie przez organizacje kresowe własnych kandydatów, którzy będą realizować ww. program.
Prosimy o jak najszerszy udział w dyskusji, co pozwoli stworzyć forum umożliwiające podjęcie zasadnych decyzji. Trwająca właśnie kampania wyborcza jest doskonałą okazją do zaprezentowania i aktywnej promocji problemów niezmiernie ważnych dla wszystkich Kresowian oraz próby wywarcia skutecznego nacisku na polityków, by wreszcie zajęli się ich rozwiązywaniem. Po wyborach, gdy czas kampanijnej gorączki minie, przez kolejnych kilka lat nikt zapewne nie będzie chciał poruszać spraw, o które walczymy przez tak długi okres, toteż w chwili obecnej musimy uzyskać stosowne deklaracje od kandydatów na parlamentarzystów. Nie bez znaczenia jest również stała obecność tematyki kresowej wśród postulatów zgłaszanych przez wyborców, to także znakomity sposób na przypominanie całemu społeczeństwu o polskich Kresach Wschodnich.
Prosimy o opinie dotyczące przedstawionej problematyki i kontakt celem wypracowania wspólnych działań.
Józef Tarniowy -prezes Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich w Żarach
dr Krzysztof Kopociński – prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i
Kresów Płd-Wsch. Oddział w Żarach