Sobota, 2 kwietnia, godz. 11.00 – Zakopane – Galeria im. Wł. i J. Kulczyckich – filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
Odbędzie się spotkanie upamiętniające 35 lecie przekazania budynku, pozyskanego od Urzędu Rady Ministrów przy wybitnym poparciu ówczesnych działaczy zakopiańskiego związku NSZZ, na galerię nazwaną imieniem kolekcjonerów. Anna Piotrowicz -Kulczycka pochodząca z ormiańskiej rodziny, w roku 1977 przekazała Ministerstwu Kultury i Sztuki rodzinną kolekcję kobierców wschodnich zbieraną przez jej męża i teścia. Za obopólną zgodą kolekcja miała być oddana pod opiekę Muzeum Tatrzańskiemu w Zakopanem.
Warunkiem przekazania kolekcji było pozyskanie oddzielnego budynku na jej ekspozycję i mianowanego imieniem Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich
W programie przedstawienie historii Galerii oraz wydarzeń podczas wystaw kolekcji kobierców-na przestrzeni 35 lat . Będzie też chwila na wspomnienia zaproszonych gości pamiętających czas pozyskania budynku i biorących w tym czynny udział.
Równocześnie z 35 rocznicą zbiega się plan modernizacji Muzeum Tatrzańskiego
w którym to planie Galeria ma mieć zmienioną funkcję z galerii wystawienniczej na centrum naukowo -badawcze z biblioteką i biurami muzealnymi. Wystawa kobierców z kolekcji Kulczyckich reprezentowana przez kilkanaście sztuk ma być zintegrowana z innymi funkcjami cyt. „..będą (eksponowane) w Galerii na Kozińcu w przestrzeni salonu-miejsca spotkań z publicznością i czytelni oraz hallu-recepcji. Ponieważ taką funkcję pełniły kobierce zawsze- były ozdobą wnętrz…” Pisze w rubryce „listy” Tygodnika Podhalańskiego (nr 12 /2016 )Dyr Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende -Surmiak.
Cenne skądinąd przedsięwzięcie pozyskania funduszy na remonty i modernizację niepokoi traktowanie unikatowej Kolekcji Kobierców Wschodnich zbieranej pod kątem naukowym z eksponatami datowanymi od XVII w do i poł. XIX w. jako obiektów użytkowych.
Proszę o podpisanie petycji wstrzymującej to przedsięwzięcie:
Z poważaniem Urszula Radwańska