Z udziałem pary prezydenckiej odbyła się 9 marca wieczorem pod Wielką Krokwią uroczysta ceremonia otwarcia IX Olimpiady Specjalnej. Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu do zawodników podkreślił, że w sporcie wygrana jest ważna, ale niekoniecznie najważniejsza. – Chodzi o to, by się przełamać, pokonać ból, zniechęcenie, uprawiać sport, być szczęśliwym i uśmiechniętym. Jesteście wspaniałym przykładem tego, że się da, nawet jeśli czasem jest bardzo trudno – dodał prezydent. W ceremonii otwarcia wziął udział także bp Marian Florczyk z Kielc, duszpasterz środowisk związanych z Olimpiadami Specjalnymi.
Igrzyska są największym wydarzeniem w sportach zimowych dla polskich zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 2016 roku. Blisko pół tysiąca sportowców z całego kraju będzie rywalizowało o medale w takich dyscyplinach jak: narciarstwo biegowe i zjazdowe, hokej halowy, biegi na rakietach śnieżnych czy łyżwiarstwo szybkie. Uroczystość odbyła się w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim. Zgromadzeni kibice byli świadkami przemarszu ekip z 14 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska. Wcześniej przez Zakopane przebiegła sztafeta Strzegących Prawa niosąca Ogień Nadziei, od którego w kulminacyjnym momencie ceremonii zapalony został znicz. Sztafetę tworzyli zawodnicy Olimpiad Specjalnych oraz polscy policjanci z organizacji Bieg Strzegących Prawa na Rzecz Olimpiad Specjalnych.
Zmagania sportowców w Zakopanem będą rozgrywane 10 i 11 marca w stacji narciarskiej Suche koło Poronina (narciarstwo alpejskie) oraz na terenie Centralnego Ośrodka Sportu pod Wielką Krokwią (biegi narciarskie i biegi na rakietach śnieżnych). 17 marca rozpocznie się drugi etap Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. W Białymstoku rywalizować będą łyżwiarze szybcy oraz hokeiści halowi. Ceremonia zamknięcia Igrzysk odbędzie się 20 marca.
KAI jg / Zakopane