Wokół Huty Stepańskiej z Januszem Horoszkiewiczem
Huta Szklana wieś (Mydzka ), gm. Stydyń Wielki
Fotoreportaż poświęcam pamięci zamordowanych w majątku w pobliskim Mydzku: Jadwigi Osińskiej i Rozalii Osińskiej, siostry męża Jadwigi. Kiedy zarządca Osiński w kwietniu, wyjechał do Równego, w majątku pozostała żona, siostra i służba. Bandyci w okrutny sposób zamordowali obie kobiety, Jadwiga będąca w ósmym miesiącu ciąży miała rozcięty brzuch z którego wystawało dziecko. Na powracającego z Równego Osińskiego, czekali już miejscowi Ukraińcy, aby go ostrzec. Ukradkiem, nocą, udało mu się zakopać zamordowanych na ogrodzie. Sam Osiński prawdopodobnie został w 1946 r. zamordowany w katowniach UB. Jego imienia nikt nie zapamiętał. O mordzie opowiadały mi dzieci Marii Tuszyńskiej, rodzonej siostry zamordowanej Jadwigi – Józefa i Janina Tuszyńskie z Huty Mydzkiej.
Huta Szklana została spalona w Krwawą Noc 16 na 17 VII 1943 r.
Wcześniej ludność już od wiosny klika razy opuszczała kolonię i przenosiła się do Huty Stepańskiej. Kiedy w okolicy nieco sie uspokajało np. w okresie Ukraińskich świąt, wracała do domów i gospodarstw. Szła wiosna trzeba było uprawiać pola. Dziś teren całej Huty Szklanej podzielony jest na ” paje”, działki, które należą do mieszkańców sąsiedniego Mydzka Wielkiego. Jednak wyjałowiona po przez meliorację ziemia jest nie do uprawy. Na zdjęciu widać krzyż na polu żyta, to żyto nie zostało wykoszone, bo opłata za kombajn przekroczyła by jego wartość. Tak nowi gospodarze, uprawiają ziemię która kiedyś wszystkich wykarmiła.
- Tu była Huta Szklana ( Mydzka ).
- Mój syn Oskar, wyszukuje bez problemu w pobliżu krzyża fragmenty naczyń kuchennych. Znalazł kawałek żeliwnego garnka, małej porcelanowej miski i kawałki domowego szkła.
- Ojciec Stepan Dymitrowicz Szomonka z Stepania, modli sie pod krzyzem.
- Krzyż po wykopaniu.
- Stawiamy nowy krzyż, przy starym.
- Prace przy betonowaniu.
- Poświęcenie krzyża.
- Krzyż w VI 2013 r. poświęcił O. Stepan D. Szomonko i O. Wasyl Lazarczuk z Mydzka Wielkiego. Przy udziale małego chóru cerkiewnego. Ks. Władysław Łukasiewicz z Sarn nie mógł krzyża poświęcić, wspólnie z popami, ponieważ był wtedy w Polsce.
- Przepiękny krajobraz otacza Hutę Szklaną, a w środku krzyż.
Zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji pod adresem mejlowym: janusz-huta-stepanska@wp.pl
Dużo cennych informacji o Wołyniu można znaleźć na stronie.
Film na You Tube z postawienia i poświęcenia krzyża.