Szlakiem Wołyńskich Krzyży, wokół Huty Stepańskiej z Januszem Horoszkiewiczem. zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji pod adresem mejlowym: janusz-huta-stepanska@wp.pl
Dużo cennych informacji o Wołyniu można znaleźć na stronie P. Andrzeja Mielcarka. Proszę na pasku odszukać literę W, a potem Wilcze gm. Silno. Jest tam krótka historia Wilczego, spis mieszkańców i ofiar.
Wilcze gm. Silno
Fotoreportaż poświęcam śp. nauczycielowi, komendantowi samoobrony w Wilczym, Alojzemu Krupie.
Mieszkańcy opuścili Wilcze i przenieśli się w kwietniu 1943 r. do Siedliska i Huty Stepańskiej. Przybycie Wilczego w sposób znaczący wzmocniło samoobronę. Pierścień okrążenia zaczął się nieustannie zaciskać , wtedy przybyli waleczni i odważni ludzie. To oni dali impuls do budowy umocnień i bunkrów wokół Huty Stepańskiej. Jedynie Halinówka wniosła większe siły w tą obronę.
Banderowcy spalili Wilcze doszczętnie. Po upadku Huty Stepańskiej część ludności wróciła w lasy koło Wilczego, wykonali tam szałasy i tak koczowali. Jesienią zostali wyśledzeni i wymordowani, zginęło nawet do kilkadziesiąt osób, najwięcej z rodziny Chorążyczewskich.
- Tu kiedyś było Wilcze.
- Stawiamy krzyż przy bardzo starej gruszy, na pewno pamięta Polskę.
- Przy krzyżu.
- Tablica na krzyżu.
- Woźnica powiedział że tu w lesie blisko jest stary polski krzyż.
- Przechylony, bez jednego ramienia krzyż prostujemy.
- Krzyż koło Wilczego, wszystkie krzyże namierzyłem GPS, będzie mógł je każdy odnaleźć.