Szanowni Państwo
Pragnę Państwu przedstawić najnowszą naszą książkę pt. „Biegański. Stereotyp Polaka-brutala w stosunkach polsko-żydowskich i amerykańskiej kulturze popularnej”. Autorem książki jest Danusha V. Goska – pisarka, poetka i wykładowca literatury na Uniwersytecie Patersona w New Jersey. Książka ukazała w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku nakładem Academic Study Press. Została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Haleckiego, przyznaną przez Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Historyczne (Polish American Historical Association) za cenne przypomnienie o doświadczeniach polskiej emigracji w Ameryce Północnej i jej przeróżnych implikacjach.
Biegański to nazwisko polskiego antysemity z powieści „Wybór Zofii” autorstwa amerykańskiego pisarza Williama Styrona. Posłużył on autorce jako symbol zniekształconego wizerunku Polaków w Ameryce. Kontekst polsko-żydowski jest osią narracji Goski, ale rozważania autorki bardzo często sięgają o wiele głębiej. Używa ona określenia bohunk dla społeczności pochodzącej z terenów Europy Wschodniej. Ten amerykański zlepek pochodzi z połączenia angielskich słów Bohemian Hungarian (odpowiednio: Czech i Węgier). Lektura „Biegańskiego” nie napawa niestety optymizmem, wszystkie tematy poruszane przez autorkę poparte są ogromną ilością źródeł – są to przede wszystkim artykuły prasowe, wywiady, przemówienia czy wykłady. Dzięki temu polski czytelnik ma możliwość spojrzeć na znane mu tematy z amerykańskiej perspektywy. Dwa najprostsze przykłady to opis konfliktu wokół klasztoru ss. Karmelitanek w Oświęcimiu czy kontrowersje jakie wzbudzały kolejne książki Tomasza Grossa. Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, dla mnie osobiście najciekawszy dotyczy Biegańskiego w amerykańskim kinie. W maju 2011 r. w „Tygodniku Powszechnym” ukazał się artykuł o książce „Biegański” i wywiad z Danusha V. Goska. Autorem obu materiałów jest Magdalena Rittenhouse. Link do artykułu.
Wierzę, że dzięki temu tekstowi łatwiej będzie Państwu zrozumieć jak ważna jest to książka. Na IV stronie okładki zamieściliśmy fragment artykułu, który bardzo dobrze charakteryzuje „Biegańskiego”: Książek, artykułów czy opracowań dotyczących polskiego antysemityzmu publikuje się w Stanach mnóstwo. Antypolonizm, na którym skupia się Goska, to temat, o którym mówi się rzadko albo wcale. „Biegański” wypełnia więc ważną lukę i to z pewnością zaleta jej książki. Mimo emocjonalnego chwilami tonu, Goska zachęca do precyzji i intelektualnej dyscypliny: kwestionowania myślowych przyzwyczajeń, skrótów, niedokładności. To pierwszy krok w pokonywaniu stereotypów – antypolskich i wszelkich innych.
Książkę można już kupić w dobrych księgarniach na teranie całego kraju, w sieci księgarni Matras oraz naszej księgarni internetowej. Dostępna jest również wersja e-book.
Z wyrazami szacunku Jacek Tokarski