Zakończyła się dziś popołudniu VI Konferencja popularno-naukową „Świat Kresów” w Prabutach. Miasto to, leżące na pograniczu Pomorza oraz Warmii i Mazur, jest iście „kresowe”. Tak z powodu położenia, jak i faktu, że po 1945 r. zostało zasiedlone przez Kresowian i ich potomków, wypędzonych głównie z Wołynia.
Pierwszego dnia konferencji najpierw modlitwa przy Pomniku Pomordowanych na Kresach, ustawionym przy wejściu na cmentarz, oraz poświęcenie kolejnego upamiętnienie. Tym razem była to kapliczka z krzyżami przywiezionymi z domów rodzinnych na Kresach. Dodam, że obok znajduje się wiele innych ciekawych upamiętnień, których zdjęcia zamieszczam na FB.
Ktokolwiek z Czytelników i Internautów będzie przejeżdżać przez Prabuty winien koniecznie się tutaj zatrzymać, aby to wszystko zobaczyć.
Następnie msza św. koncelebrowana w konkatedrze za ofiary ludobójstwa dokonanego przez UPA.
Drugiego dnia wykłady w Domu Kultury. Tematyka bardzo ciekawa i odważna, idąca w poprzek tzw. „poprawności politycznej”, narzucanej przez PO i „Gazetę Wyborczą”. Co najważniejsze, ta część odbyła się z bardzo licznym udziałem młodzieży. Niech inne środowiska kresowe i patriotyczne biorą przykład z Prabut, bo tylko współpraca ze szkołami i organizacjami młodzieżowymi pozwoli rozwijać i kontynuować tradycje kresowe.
Poniżej program konferencji. Do zobaczenia za rok!
Środa – 16 września 2015 r.
17:30 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Cmentarz komunalny w Prabutach
18:00 – Msza Święta koncelebrowana w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN – UPA w czasie II Wojny Światowej.
Homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski.
Konkatedra pw. Św. Wojciecha w Prabutach.
Czwartek – 17 września 2015 r. Prabuckie Centrum Kultury i Sportu przy ul. Łąkowej
Część I – 10:00
Powitanie uczestników konferencji – Burmistrz Miasta i Gminy Prabuty Marek Szulc
Otwarcie konferencji – Prezes Prabuckiego Stowarzyszenia Kresowiaków Andrzej Mosiejczyk
Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski – „Ludobójstwo Ormian w Turcji i na kresach wschodnich”
Dr Henryk Piskunowicz – „Podziemie i samoobrona Polska na Wołyniu w latach 1939 -1945”
Część II – 12:00
Andrzej Ochał – „Młodzież Lwowa w obronie swojego miasta”.
Andrzej Baczewski – „Ranga i znaczenie prabuckich konferencji poświęconych zbrodniom ludobójstwa na kresach wschodnich w ocenie dziennikarskiej”.
Mirosław Kowzan, autor książki „Krzyż na Perczynie”.
Współorganizatorzy konferencji: Urząd Miasta i Gminy Prabuty, Prabuckie Centrum Kultury i Sportu, Związek Harcerstwa Polskiego – Szczep Prabuty.