Premier Węgier: uchodźcy zagrażają chrześcijańskim korzeniom Europy
Napływ uchodźców do Europy grozi podkopaniem chrześcijańskich korzeni kontynentu – napisał premier Węgier Viktor Orbán na łamach niemieckiego dziennika „Frankfurt Allgemeine Zeitung”. Dodał, że rządy państw muszą kontrolować ich granice, zanim zdecydują, jak wiele osób ubiegających się o azyl mogą przyjąć.
Jego zdaniem narody Europy nie zgadzają się z większością rządów w sprawie imigrantów. – Narody chcą od nas panowania nad sytuacją i ochrony naszych granic. Tylko wtedy, gdy będą chronione nasze granice, można stawiać pytania o liczbę ludzi, których możemy wpuścić albo czy powinny być kwoty [jak chce Komisja Europejska – KAI] – stwierdził szef węgierskiego rządu.
Zaznaczył, że Węgry są „rozdeptywane” przez uchodźców, z których większość jest muzułmanami, a nie chrześcijanami. – To ważna sprawa, bo Europa i europejska kultura mają chrześcijańskie korzenie. Czy nie jest już alarmujące to, że europejska kultura chrześcijańska z trudem podtrzymuje własne europejskie, chrześcijańskie wartości? – pyta premier Węgier. Węgry zbudowały liczący 175 km druciany płot na granicy z Serbią, by powstrzymać wzrost napływu migrantów z południa Europy. Ma jeszcze powstać mur wysoki na cztery metry.
pb (KAI/Reuters) / Frankfurt
Niemcy: Kuwejt sfinansuje przebudowę kościoła na meczet
Dawny kościół ewangelicki w Hamburgu zostanie zamieniony w meczet. Przewiduje się, że ogólny koszt inwestycji wyniesie ok. 2,5 miliona euro, z czego około 40 procent pokryje emirat Kuwejtu.
Zbudowana w latach 1958-1961 i zdesakralizowana w 2002 roku świątynia jest pod ochroną zabytków. Z zewnątrz ma zachować dotychczasowy kształt kościoła, ale wewnątrz będzie to meczet – poinformował przewodniczący centrum islamskiego Al. Nour Daniel Abdin. Wspólnota islamska kupiła były kościół w listopadzie 2012 roku. Początkowo planowano, że przebudowa wzniesionego w 1961 r. kościoła zakończy się do 2014 roku. Teraz Abdin przewiduje, że stanie się to wiosną 2016 roku.
Dotychczas wspólnota islamska spotyka się w podziemnym garażu, który jest jednak za ciasny, by pomieścić ok. 700 osób. Daniel Abdin dlatego zwrócił się o pomoc finansową do Kuwejtu, gdyż – jak twierdzi – jest to najbardziej demokratyczne państwo w regionie Zatoki Perskiej. Zapewnił jednocześnie, że dotacja nie jest związana z żadnymi warunkami. Na wieży kościelnej już został umieszczony napis: „Allah”. Wewnątrz wbudowano nowe piętro dla kobiet, a obecnie trwa budowa niszy dla imama. Z byłej kościelnej wieży nie będą rozbrzmiewały modlitwy muezina.
Przebudowa dawnego kościoła w meczet wywołała w Hamburgu poruszenie, nie obyło się też bez protestów – zauważa niemiecka agencja katolicka KNA. Wyjaśnia jednocześnie, że dziś takie przekształcenie jest już niemożliwe, gdyż w 2007 roku wszedł w życie przepis prawny Kościołów zabraniający wykorzystywania świątyń przez wspólnoty niechrześcijańskie z wyjątkiem wspólnot żydowskich.
ts (KAI) / Hamburg