W siedzibie ormiańskiego patriarchy katolickiego w miejscowości Bzommar koło Bejrutu rozpoczął się 14 lipca Synod Patriarchalny,zwołany w celu wyboru nowego zwierzchnika tego wschodniego Kościoła katolickiego. Obradom przewodniczy mu administrator Kościoła patriarchalnego, 80-letni bp Krikor Ghabroyan, emerytowany ordynariusz ormiańskokatolickiej diecezji paryskiej, urodzony w Aleppo w Syrii.
W Synodzie, rozpoczętym dniem modlitwy, uczestniczy 13 biskupów. Wystosowali oni przesłanie do papieża i innych osób, które okazały katolickim Ormianom współczucie po śmierci patriarchy Nersesa Bedrosa XIX. Ten zmarły 25 czerwca w wieku 75 lat hierarcha kierował Ormiańskim Kościołem Katolickim od października 1999. Był m.in. głównym organizatorem uroczystości, które odbyły się 12 kwietnia pod przewodnictwem Ojca Świętego w bazylice watykańskiej dla uczczenia setnej rocznicy dokonanej przez Turków rzezi półtora miliona Ormian. Franciszek ogłosił wówczas doktorem Kościoła powszechnego św. Grzegorza z Nareku. Dziś ormiańscy biskupi katoliccy rozpoczęli głosowanie, które odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Nowy patriarcha po swym wyborze będzie zwróci się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o papieskie zatwierdzenie.
Ormiański Kościół Katolicki istnieje od połowy XVII wieku, a duży wkład w jego powstanie mieli Ormianie polscy, żyjący na naszych ziemiach od XIII wieku. Dziś liczbę jego wiernych, żyjących w większości na Bliskim Wschodzie, w Europie oraz w Ameryce Południowej i Północnej, ocenia się na ok. 400 tysięcy. Dla podkreślenia więzi łączących katolików ormiańskich z Rzymem i Następcą św. Piotra każdy patriarcha dodaje do swego imienia biskupiego, jakie nosił przed wyborem, imię Piotr (Bedros lub Petros po ormiańsku) z kolejnym numerem. Obecnie nowy zwierzchnik, gdy zostanie wybrany, będzie Piotrem XX.
kg (KAI/RV) / Bejrut