Turecka gazeta „Vatan” poinformowała 30 marca, że rząd tego kraju przeszkodził planowi odprawienia Mszy św. przez papieża Franciszka w Armenii w 100. rocznicę ludobójstwa Ormian w czasie I wojny światowej. Według gazety papież odprawi Mszę św. w obrządku ormiańskim 12 kwietnia w Watykanie, natomiast Armenia proponowała, aby takie nabożeństwo papież odprawił w Erywaniu 24 kwietnia.
W liturgii w bazylice św. Piotra wezmą udział dwaj najwyżsi dostojnicy Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, patriarchowie Garegin II i katolikos Aram I. Według gazety „Vatan” Watykan nie wyraził zgody na propozycję Armenii pod wpływem interwencji ambasadora Turcji przy Stolicy Apostolskiej, Mehmeta Pacaci.
W latach 1915-1918 w ówczesnym Imperium Osmańskim wymordowano 1,5 miliona członków mniejszości chrześcijańskich: Ormian, chrześcijan tradycji chaldejskiej i asyryjskiej. Podczas gdy historycy mówią o „pierwszym ludobójstwie w XX wieku” i odpowiedzialnością obciążają rząd Turcji, tureckie władze temu konsekwentnie zaprzeczają. Przyznają jedynie, że masowe wypędzenia i konflikty z użyciem siły miały miejsce. W konsekwencji zginęły setki tysięcy osób. Tymczasem 22 państwa, w tym m.in. Francja, Włochy, Polska i Holandia, oficjalnie uznały tamte wydarzenia za ludobójstwo.
ts (KAI) / Stambuł