Recenzja
Wołyń – lipiec 1943 roku. Ukraińska Powstańcza Armia rozpoczyna właśnie akcję eksterminacyjną ludności polskiej. Wydarzenia te przejdą później do polskiej historii jako „Rzeź Wołyńska” i będą stanowić jeden z najbardziej tragicznych i okrutnych dla Polski epizodów lat wojny i okupacji.
Na barwnie i wielopłaszczyznowo przedstawionym tle historycznym okupowanej przez hitlerowską Rzeszę Polski, krzyżują się losy trzech głównych bohaterów opowieści: przybywającego z misją zwiadowczą na Wołyniu porucznika Krzysztofa Staniewicza – „cichociemnego” z Londynu, uwikłanego równocześnie w dramatyczne dla niego sprawy i wydarzenia z przeszłości, pułkownika Stefana Sadkowskiego – oficera do spraw zadań specjalnych z ramienia Komendy Głównej AK na teren Wołynia i byłego komendanta obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej oraz Tarasa Paluchy – fanatycznego nacjonalisty – kurennego ( majora ) Ukraińskiej Powstańczej Armii, który realizując bezwzględnie plan eksterminacji polskich wsi, toczy również osobistą, prywatną wojnę przeciwko pułkownikowi Sadkowskiemu i samej Armii Krajowej.
Powieść – obejmująca opisy walk polsko – ukraińskich, zbrodni i realiów okupacyjnych, zawiera liczne wplecione w akcję fakty historyczne oraz informacje dotyczące problematyki wojennej, militariów polskich i niemieckich, organizacji, struktury i metod działania Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz Armii Krajowej. Ta debiutancka powieść w pewnej mierze jest wypełnieniem literackiej luki w tym niezwykle rzadko podejmowanym temacie – jakim są tragiczne losy Polaków, poddanych zbrodniczym akcjom ze strony zbrodniczych formacji ukraińskich nacjonalistów w okresie drugiej wojny światowej.
Dane o autorze: Robert Żółtek – ur. w 1974 roku. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pasjonuje go historia II wojny światowej, historia polskich kresów wschodnich oraz dzieje relacji – polsko – niemieckich i polsko – rosyjskich, w ich szerokim kontekście politycznym i kulturowym; Dotychczas nie publikował prozy, zdobywał nagrody na konkursach poetyckich – m.in. Polska Poetów, konkurs Art – Alatus i wielu innych, a jego publikacje umieszczane były na stronach internetowych oraz w antologiach pokonkursowych.