Dwie korespondencje z Krakowa. .
Prośba o wsparcie budowy pomnika AK .
Honorowy Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podpułkownik Stanisław Oleksiak poprosił przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera o uwzględnienie w budżecie miejskim na 2015 rok kwoty 2 milionów złotych na budowę pomnika Armii Krajowej, który ma stanąć na nadwiślańskim bulwarze Czerwieńskim między Wawelem a Skałką. „Umożliwi to dokończenie dzieła ważnego dla Krakowa i Polski. Dzieła upamiętniającego największą w okupowanej Europie Armię podziemna stanowiącą zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego” – czytamy w liście prezesa Oleksiaka.
Patronat honorowy nad budową pomnika przyjął 23 stycznia 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski, a kamień węgielny poświęcił 27 września ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. .
Zwycięzcami konkursu na projekt monumentu została międzynarodowa grupa z Polski, Austrii, Francji i Włoch. Nosi on tytuł „Wstęga pamięci” i przedstawia mur okalający plac w kształcie granic II Rzeczypospolitej, na którym znajdują się m.in. symbole Polski Walczącej oraz wyrzeźbiona przysięga, którą składali żołnierze AK. Pod murem staną obrazujące ich rzeźby.
Budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie można wesprzeć wpłatami na konto nr: 06 1750 0012 0000 0000 2268 4221 (z dopiskiem: na pomnik).
Jerzy Bukowski .
W sprawie flagi nad Wawelem .
Zaledwie parę dni temu pisałem tutaj o petycji w sprawie całorocznego wywieszania flagi państwowej na Wawelu, którą skierował do Dyrektora Zamku Królewskiego – Państwowych Zbiorów Sztuki profesora Jana Ostrowskiego magister historii i europeistyki, przewodnik miejski po Krakowie, muzyk Tomasz Darda, a już zebrano pod nią kilka tysięcy podpisów. W propagowanie tego pomysłu włączyły się lokalne media, redakcja „Polski-Gazety Krakowskiej” uruchomiła nawet internetową sondę dla swoich czytelników, w której 95 procent głosów padło za inicjatywą Dardy.
Wsparł ją także prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski. . „- Za granicą bardzo często możemy zobaczyć, że obiekty ważne z historycznego punktu widzenia są udekorowane flagami. W Polsce także powinniśmy w ten sposób podkreślać wartość takich miejsc i rolę, jaką odegrały w historii naszego narodu. Wawel to w końcu siedziba królów polskich” – powiedział gazecie.
Podobnego zdania jest działacz opozycji, były poseł i przewodniczący Rady Miasta Stanisław Handzlik. „- Myślę, że Wawel jest najbardziej dostojnym miejscem dla flagi w Krakowie. Ponadto pojawia się tam mnóstwo turystów. Niech mają świadomość, że znajdują się w miejscu dla Polski ważnym” – wyjaśnił na łamach „P-GK”.
Za realizacją pomysłu Dardy jest także reprezentowane przez piszącego te słowa Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. „- W Polsce musimy krzewić dumę z naszych barw narodowych. Uważam, że flagi powinny wisieć także przy każdej szkole i by co jakiś czas odbywały się w nich apele, w trakcie których mówiłoby się o symbolice narodowej. Przykładem kraju, którego obywatele chwalą się symbolami narodowymi, są Stany Zjednoczone. Przed swoimi domami wywieszają flagi, bo są dumni z tego, że są Amerykanami. Polakom też jest potrzebna taka postawa” – powiedziałem gazecie. Prof. Jan Ostrowski otrzymał już petycję, która zrobiła na nim spore wrażenie. Rosną więc szanse na to, aby nad symbolem majestatu Rzeczypospolitej cały czas powiewała flaga państwowa.
Raz jeszcze podaję link do petycji, a także do sondy „Polski-Gazety Krakowskiej”.
Jerzy Bukowski