Fundacja Pro Patria Semper i środowiska skupione wokół Festiwalu Niepodległości apelują jak co roku: jeśli mieszkasz w Tarnowie lub okolicy, wywieszasz biało-czerwoną flagę na Święto Niepodległości, uczyń to już przed 30 października i pozostaw do 11 listopada !
Apelujemy także o jak najliczniejszy udział tarnowian w głównej uroczystości oficjalnego Święta Miasta „Pierwsze Niepodległe” zaplanowanej w sobotę 30 października o godzinie 16:00, pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz poprzedzającej uroczystość Mszy Świętej w Katedrze.
Jak co roku wzywamy wszystkich tarnowian, tarnowskie instytucje publiczne, przedsiębiorstwa, parafie oraz tarnowskich administratorów nieruchomości do wywieszenia flag przed Świętem Miasta przypadającym na 30 października i pozostawieniem ich w przestrzeni publicznej do 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości.
Tym prostym, symbolicznym gestem najlepiej podkreślimy historyczny, pionierski wkład Tarnowa i ziemi tarnowskiej w proces odzyskiwania realnej niepodległości 103 lata temu.
W historii naszej społeczności nie ma bowiem wydarzenia bardziej chwalebnego, dowodzącego umiłowania wolności i przywiązania tarnowian do polskości – to właśnie na ulicach naszego miasta zrealizowało się marzenie wielu pokoleń naszych rodaków o uwolnieniu spod władzy zaborców. Tarnów uczynił to jako pierwsze miasto w odradzającej się Rzeczpospolitej, rozpoczynając swoistą sztafetę, która w kolejnych godzinach i dniach powędrowała do innych miast naszego regionu i całego kraju.
Mamy zatem prawo do corocznego wywieszania polskiej flagi jesienią, jako pierwsi.
O przyspieszenie prostego aktu wywieszenia narodowej flagi, apelujemy jako przedstawiciele środowiska, które przez wiele lat zabiegało o ustanowienie oficjalnego Święta Miasta Tarnowa w dniu 30 października, czyli w rocznicę rozpoczęcia lokalnego zrywu niepodległościowego, zakończonego zwycięstwem nazajutrz rano. Nasze starania zakończyły się w roku 2017 sukcesem, tj. podjęciem przez Radę Miejską uchwały o ustanowieniu tego święta. Zdajemy sobie jednak sprawę, że formalny akt nie oznacza automatycznego zakorzenienia tego święta w świadomości tarnowian. Dlatego nie ustajemy w wysiłkach, aby uświadomić kolejnym z nich, jakiej skali wspólnotowego wydarzenia wszyscy jesteśmy dziedzicami. Mamy nadzieję, że zarówno flag w przestrzeni Tarnowa już pod koniec października, jak i uczestników świątecznych uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza będzie z roku na rok przybywać.
Nasz tegoroczny apel i towarzysząca mu kampania plakatowa (wzór w załączeniu) to także wyraz woli przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji wchodzących w skład Kapituły Festiwalu Niepodległości oraz kontynuacja starań najbardziej zasłużonych dla krzewienia postaw niepodległościowych tarnowian – laureatów przyznawanych przez nasze środowiska nagród „Ryngraf Niepodległości” i „Szabla Niepodległości”, w tym także tych, którzy już odeszli na wieczną wartę, jak płk dh Jerzy Pertkiewicz, ks. dr Piotr Gajda, Leonard Łącki, Antoni Sypek, Władysława Szmid czy ostatnio płk dr Mieczysław Korczak. Oni także podpisywali się pod podobnym apelem w przeszłości.
W ubiegłorocznym wezwaniu zwrócono uwagę na wspólnotowe przesłanie tarnowskiego Święta: „Świadomość chlubnego dziedzictwa października 1918 roku powinna napawać dumą i łączyć nas – mieszkańców Tarnowa i ziemi tarnowskiej – ponad wszelkimi podziałami, pozwalając stawać się lepszymi Polakami i bliźnimi.
Aktem zawieszenia flagi już 30 X i jej ekspozycji do 11 XI, podkreślimy także, że mimo wielu wewnętrznych różnic a nawet konfliktów, szacunek dla narodowej wspólnoty i wspólnego państwa oraz dziedzictwa przodków ciągle nas spajają”.
W intencji zmarłych laureatów festiwalowych nagród oraz bohaterów tarnowskiego zrywu sprzed 103 lat, jak również w intencji pomyślności współczesnych mieszkańców miasta, odprawiona zostanie 30 października o godz. 15:00 świąteczna Msza Święta w Bazylice Katedralnej. Tuż po niej, w asyście pocztów sztandarowych, nastąpi przejście pod Pomnik Nieznanego Żołnierza i zlokalizowaną tuż obok tablicę poświęconą uczestnikom zrywu z 30/31 X 1918 r. W trakcie rozpoczynającej się tam ok. godz. 16:00 uroczystości odczytany zostanie Apel Pamięci, zostaną także wręczone nagrody „Ryngraf Niepodległości” i „Szabla Niepodległości”, przyznane w roku ubiegłym. Te, których wówczas nie mogliśmy wręczyć laureatom z powodu pandemii.
W imieniu zarządu Fundacji i Kapituły Festiwalu
Piotr Dziża
Szanowni Państwo,
Miło mi przedstawić szczegółowy program oraz zaprosić Was do wzięcia udziału w corocznym,oddolnie realizowanym, Festiwalu, który towarzyszy obchodom Święta Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe”.
Dwa ostatnie miesiące bieżącego roku wypełnią wyjątkowo aż dwie edycje tej cyklicznej imprezy. Już za kilka dni rozpoczyna się edycja dziewiąta (przeniesiona z roku ubiegłego – lockdown uniemożliwił jej realizację w 2020 r.). Na przełomie listopada i grudnia edycja dziewiąta przejdzie w bieżącą, okrągłą, bo 10. już edycję Festiwalu Niepodległości, inaugurując jego Jubileusz.
Pierwsze spotkanie pod szyldem Festiwalu zaplanowaliśmy już w najbliższą środę 27 października o godz. 17:00 na ul. Katedralnej 1, ale kulminacyjnymi momentami głównego bloku będą tradycyjne obchody wywalczonego przez nas 4 lata temu Święta, przypadające na 30 października oraz o tydzień późniejszy (6 listopada) I Regionalny Zlot Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii.
W świąteczną sobotę 30 października apelujemy o jak najliczniejszy udział we Mszy Świętej o godzinie 15:00 w Bazylice Katedralnej w intencji uczestników tarnowskiego zrywu niepodległościowego z roku 1918, zmarłych laureatów Festiwalu oraz w intencji pomyślności Miasta i jego mieszkańców. Po Mszy przejdziemy pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie około godziny 16:00 rozpoczną się główne oficjalne uroczystości Święta „Pierwsze Niepodległe”. W tym roku uroczystościom tym towarzyszyć będzie ceremonia wręczenia festiwalowych nagród za rok 2020. Gdyby jej przeprowadzenie miała uniemożliwić lub utrudnić pogoda, ceremonia przeniesiona zostanie do Sali Lustrzanej. Plan jest jednak taki, aby zarówno „Ryngraf Niepodległości”, jak „Szablę Niepodległości” wręczyć pod Pomnikiem. Po ceremonii zaplanowany jest Apel Pamięci i złożenie przez uczestników uroczystości kwiatów oraz zniczy.
Bardzo prosimy o to, aby każda z lokalnych organizacji i każde tarnowskie środowisko były jak najgodniej i najpełniej reprezentowane w trakcie tej głównej świątecznej uroczystości. W sposób szczególny prosimy o obecność – na Mszy i pod Pomnikiem – pocztów sztandarowych.
Tylko dzięki takiej obecności i aktywności będzie mógł się rozwijać proces zakorzenienia młodego przecież święta w świadomości tarnowian: święta, które w naszym zamyśle było i powinno być przecież głównym świętem integrującym całą lokalną wspólnotę. Oficjalnie (w sensie formalnoprawnym) już tak jest. Teraz pora, aby przypomniała o tym praktyka naszego stosunku do tego święta. Dlatego prosimy o wyjątkową mobilizacje w tym dniu i w tym miejscu !
Zaraz po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem – z ulicy Wałowej wystartuje kolejny Tarnowski Marsz Niepodległości, organizowany przez młodzież ze Stowarzyszenia „Tarnów Pierwsze Niepodległe”.
Na kolejną sobotę 6 listopada dla zainteresowanych mamy propozycję uczestnictwa w całodniowym I Regionalnym Zjeździe Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii, który organizujemy we współpracy z Fundacją ALEGORIA Ośrodek Dialogu, Formacji i Misji.
Zjazd rozpoczyna się o godzinie 12:00 a zakończy w godzinach wieczornych. Zapisy prowadzone będą na stronie : www.fpps.pl (trzeba wysłać maila ze zgłoszeniem i danymi uczestnika).
Szczegółowy program Zjazdu prześlemy zarejestrowanym uczestnikom, tj. osobom, które zadeklarują chęć wzięcia udziału w całym zjeździe.
W finale zjazdu zaplanowaliśmy wspólny – dla uczestników zjazdu i drużyn harcerskich ZHR, które zapraszamy do Tarnowa na Turniej Drużyn Leśnych (5-7 listopada) – CAPSTRZYK. Oczywiście, będą do niego mogli dołączyć także inni mieszkańcy miasta. 6 listopada o godzinie 18:00 z placu Sobieskiego wspólnie powędrujemy wspólnie pod budynek Wodociągów, na ul. Narutowicza 37, czyli pod budynek, w którym 103 lata temu powstała najsłynniejsza pieśń harcerska „Płonie ognisko i szumią knieje”. Oczywiście ta i inne pieśni harcerskie oraz patriotyczne zabrzmią w tym miejscu. Mamy nadzieję, że do ich wspólnego śpiewania dołączy jak najwiecej osób.
Capstrzyk, jak i kilkudniowy Turniej Drużyn Leśnych, towarzyszący 9. edycji naszego Festiwalu organizowane są z okazji przypadających w tym roku 120. urodzin Jerzego Brauna i Adama Ciołkosza. Podczas tegorocznego Festiwalu raz jeszcze chcemy podkreślić znaczenie obu postaci dla pionierskiego wkładu Tarnowa (i ich osobistą przed i po 1918 roku) w niepodległość Polski oraz historię polskiego harcerstwa.
Obu edycjom festiwalu towarzyszyć będzie cykl otwartych, multimedialnych spotkań dyskusyjnych wokół wykładów i debat ekspertów z wielu różnych dziedzin życia społecznego i stosunków międzynarodowych. Cykl, który zatytułowaliśmy „Aspekty i atrybuty współczesnej niepodległości – szkice dyskusyjne” ma nas przygotować do planów organizacji w przyszłym, jubileuszowym roku 10-lecia Festiwalu, wielodniowego ogólnopolskiego forum z udziałem najważniejszych w kraju specjalistów, naukowców (w tym ekonomistów, geopolityków, geostrategów, specjalistów w zakresie obronności etc.), decydentów, publicystów, przedsiębiorców, przedstawicieli największych mediów i organizacji pozarządowych. Tematem forum będzie aktualny stan polskiej niepodległości. 10 lat naszego Festiwalu to znakomita okazja, aby Tarnów stał się nareszcie miejscem kojarzonym w całej Polsce z poważną, merytoryczną rozmową o niepodległości, która nie może być przecież szufladkowana jako pojęcie z zakresu historii. To przecież coś, co dotyczy nas, bytu naszego miasta, naszego kraju i nas samych oraz naszej tożsamości codziennie. Bez żadnej przerwy. A takiej ilości zagrożeń i wyzwań dla niej, jakie mamy obecnie, nie było od ponad 30 lat.
Spotkania nazwaliśmy „szkicami dyskusyjnymi”, bo nie mamy oczywiście ambicji wyczerpywania żadnego z poruszanych tematów. Chodzi raczej o zapoznanie Państwa z wybranymi tezami dotyczącymi danej problematyki, która jakoś funkcjonuje już w obiegu lub została sformułowana, ale nie doczekała się większej reakcji. Oczywiście, chcemy też poznać Państwa stosunek do tych tez.
Tegoroczna część cyklu „szkiców” potrwa do 15 grudnia. Spotkania rozpoczynać się będą w każdą środę o godzinie 17:00 w lokalu Fundacji przy ul. Katedralnej 1 (wejście od placu Katedralnego).
W przypadku zwiększenia się ilości uczestników kolejne spotkania zaplanujemy w większej sali, ale cykl rozpoczynamy w sali plenarnej Fundacji.
Rozpoczynamy już w najbliższą środę 27 października od tematu „Czym jest dziś tożsamość i kultura narodowa i jak je chronić ?”
Kolejną środę 3 listopada poświęcimy tematowi „Suwerenność gospodarcza – uwarunkowania ogólne”.
Z kolei 10 listopada rozważać będziemy temat „Niepodległość wobec wyzwań klimatycznych i środowiskowych”.
Tydzień później, 17 listopada zapraszamy na pierwszą część prezentacji i rozmowy dotyczącej „Geopolityki polskiej – wczoraj i dziś”.
Ostatnie z listopadowych spotkań 24 listopada poświęcimy pierwszej części prezentacji i dyskusji nt. „Współczesne zdolności obronne Polski”.
Cykl „szkiców dyskusyjnych” będzie kontynuowany także w grudniu, towarzysząc już 10. edycji Festiwalu.
W niedzielę 28 listopada o godzinie 16:00 zapraszamy do lokalu Fundacji na kolejny, trzeci już SALON TARNOCENTRYSTÓW przy kawie/ herbacie i ciastku. Na listopadowym „Salonie” zaprezentujemy kandydatury do pierwszych, pośmiertnych wyróżnień wybitnych tarnowian „Laurem Tarnowskim”.
Jednocześnie przepraszamy, ale zapowiadany wcześniej na najbliższą niedzielę Salon nie odbędzie się. Przepraszamy za tę zmianę kilka osób, które wcześniej zostały zaproszone.
Program X Festiwalu przedstawimy w szczegółach za kilka tygodni. Już dziś zapraszamy jednak na grudniową galę festiwalową z koncertem w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oraz
tygodniowy przegląd filmowy i cykl spotkań młodzieży z bohaterami tarnowskiej „Solidarności” w ramach realizowanego przez nas od sierpnia wieloletniego programu dokumentacyjno – edukacyjnego „Pierwsi Niepodlegli”.
Do zobaczenia na obchodach Święta i festiwalowych imprezach !
W imieniu organizatorów
Piotr Dziża