Podziękowania od ks. Jarosława Wąsowicza, salezjanina z Piły, głównego organizatora Patriotycznych Pielgrzymek Kibiców na Jasną Górę.
Drogi Księże Jarku! Tobie przede wszystkim należą się wielkie słowa uznania. Bóg zapłać! Tak trzymać!
———————-
Podziękowania
Minął już tydzień od VII Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymki na Jasną Górę. Zgromadziła ona podobnie jak w roku ubiegłym ok. 5 tys. fanów z całej Polski. Głównie byli to sympatycy klubów piłkarskich, ale tradycyjnie na Jasnej Górze zawitali również i kibice żużla, zwłaszcza z Leszna, którzy mają swój wkład w organizację naszego wspólnego świętowania.
W ramach podsumowania chciałbym przede wszystkim podziękować tym, którzy od lat wiernie towarzyszą naszej inicjatywie. Ojcom paulinom za gościnę, wyrozumiałość i otwarte serce. Moim współbraciom za wsparcie, zwłaszcza ks. inspektorowi Markowi Chmielewskiemu, dyrektorom naszych wspólnot ze Szczecina – ks. Leszkowi Ziole, ks. Mariuszowi Wencławkowi oraz głównemu przewodnikowi Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki Ostra Brama ks. Tomaszowi Pełszykowi. Dziękuję także ks. Tadeuszowi Isakowiczowi – Zaleskiemu, który po raz kolejny był z nami na Jasnej Górze. Wszyscy ci kapłani od wielu lat wpierają pielgrzymkę nie tylko regularnie w niej uczestnicząc, ale również są jej ambasadorami i darczyńcami. Nasze pielgrzymowanie tradycyjnie relacjonowały portale niezależne oraz Radio Jasna Góra, Radio Maryja, TV Trwam i TV Republika, za co składam serdeczne „Bóg zapłać!”.
Dziękuję przede wszystkim kibicom, którzy przybyli do tronu Królowej Polski w szczerych intencjach pochylenia się nad swoim życiem, oddania Panu Bogu tego wszystkiego, co wymaga poprawy, którzy przywieźli na Jasną Górę intencje swoich bliskich i przyjaciół oraz zawierzali naszą Ojczyznę. Ona dzisiaj szczególnie potrzebuje naszej modlitwy. Przed samymi uroczystościami dostałem kilka esemesów od kibiców różnych śląskich klubów, którzy pisali, ze wstawią się w okrojonych składach, bo wspierają swoich strajkujących kolegów. Modliliśmy się także za nich.
Na Jasnej Górze otrzymaliśmy potężne wsparcie od naszych drogich kombatantów formacji niepodległościowych – „Testament Polski Walczącej”. Staje się on dla nas wielkim darem ale i zadaniem, byśmy ponieśli w przyszłe pokolenia ideały, którym nasi żołnierze byli wierni i które pozwoliły im zawsze dokonywać dobrych wyborów oraz wierności Bogu i Ojczyźnie. Uruchomiliśmy już portal www.akcja-testament.pl, który będziemy systematycznie udoskonalać. Wszystkich kibiców zachęcam do przesyłania na stronę materiałów informacyjnych i dokumentacyjnych z naszych patriotycznych inicjatyw.
Dziękuję wreszcie Tadeuszowi Płużańskiemu za wspaniały wykład, organizatorom akcji „Wyklęci – Niezłomni”, którzy zbierali podpisy pod petycją dotyczącą wydobycia naszych żołnierzy z nieznanych dotąd grobów i upamiętnienie ich postaci, wreszcie zespołowi „Forteca” za wspaniały koncert poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Śląskowi Wrocław za wspaniałą oprawę poświęconą Ziemiom Odzyskanym. Przekazuję też informacje od kibiców Legii, że pucha na rzecz Pogoni Lwów wyniosła w tym roku 2550 zł.
Kochani, mam nadzieję, że nasza pielgrzymka dodała nam wszystkim sił i motywacji do wytężonej pracy w bieżącym roku, a będzie to czas niezwykle ważny dla Polski. Nie możemy zawieść!
- Jarosław Wąsowicz
———————————
- Jarosław Wąsowicz SDB
salezjanin; ur. 19 czerwca 1973 r. w Gdańsku; w l. 1988 -1990 członek Federacji Młodzieży Walczącej Reg. Gdańsk; mgr teologii (UKSW 2002), dr historii (UMK 2011); obecnie kierownik Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej; vice postulator procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej.
Opublikował m.in.: Lądzcy męczennicy, Obóz przejściowy dla
duchowieństwa w Lądzie n. Wartą. Styczeń 1940 – październik 1941, Ląd 2000; Cicho przychodzisz w tym wielkim pośpiechu, Ląd 2001 (red.); Biało – zielona Solidarność”. O fenomenie politycznym kibiców gdańskiej Lechii 1981 –1989”, Gdańsk 2006; Solidarność Pilska w Podziemiu (red.), Piła 2006; Nadchodzi nasz czas. Federacja Młodzieży Walczącej 1984 -1990, Kraków 2009; Salezjanie w Aleksandrowie Kujawskim 1919-2009. Studia i materiały źródłowe (red.), Piła 2009; Nie można uśmiercić nadziei. Reminiscencje śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w Wielkopolsce 1984 -1989. (Studia i materiały poznańskiego IPN, t. 9) [red. wspólnie z Waldemarem Handke]; Tylko orły szybują nad granią. Historie polskie, Gdańsk 2009.
Członek polskich i międzynarodowych stowarzyszeń naukowych: Associazione Cultori Storia Salesiana, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych; społeczno kulturalnych: Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży, Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej; byłych działaczy opozycji: Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.
Od 1982 r. kibic Lechii Gdańsk. Od 15 lat zaangażowany w animację Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych. Od kilku lat przewodnik grupy żółtej salezjańskiej Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Suwałki – Ostra Brama.