Otwarcie wystawy Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Krakowie
Kraków, 11 sierpnia 2021 r.
[dokumentacja: zdj. i wideo – Józef Wieczorek]
https://krzyz.wordpress.com/…/blogoslawiony-biskup-grzegor…/
Pamięci ofiar operacji polskiej NKWD – realizowanej rozkazem numer 00485 z 11 sierpnia 1937 r.
Pod Krzyżem Katyńskim
Kraków, 11 sierpnia 2021 r. https://jwfotowideo.wordpress.com/…/pamieci-ofiar-operacji…/
{zdj. Józef Wieczorek]
Oddział IPN w Krakowie oraz Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie zapraszają na inaugurację wystawy „Błogosławiony biskup Grzegorz Chomyszyn – prorok Ukrainy” – 11 sierpnia 2021 r., godz. 11, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8.
Bł. bp Grzegorz Chomyszyn (1867-1945) kształcił się w Wiedniu, uzyskując tytuł doktora. W latach 1902-1904 był rektorem seminarium duchownego we Lwowie, następnie biskupem diecezji stanisławowskiej. Jako ordynariusz jednej z trzech diecezji greckokatolickich w Galicji, był jedynym hierarchą Kościoła greckokatolickiego, który zwracał uwagę na niebezpieczeństwo agresywnego ukraińskiego nacjonalizmu, nazywając go „najgorszą herezją, jaka dotknęła nasz naród”. Jednocześnie trafnie diagnozował zaobserwowane w społeczeństwie Galicji nastroje przewidując, że w przyszłości mogą one spowodować tragedię.
Wobec rzezi wołyńskiej zareagował jednoznacznie – potępił zbrodnicze działania ukraińskich nacjonalistów. Ponadto sprzeciwił się rozporządzeniu niemieckich władz okupacyjnych w sprawie zaangażowania kapłanów greckokatolickich w tworzenie dywizji SS-Galizien, zabraniając księżom porzucania miejsc pracy w parafiach i pełnienia funkcji kapelanów dywizji.
W 1945 r. został aresztowany. Wkrótce, skatowany przez komunistów, zmarł w więziennym szpitalu Aresztu Łukjanowskiego w Kijowie. Jego miejsce spoczynku nie jest znane. Na ołtarze został wyniesiony w 2001 r. przez Jana Pawła II.
Pozdrawiam
Janusz Ślęzak
asystent prasowy
Oddziału IPN w Krakowie
tel. 881 014 904