Czcigodni Księża,
Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,
1)
Spis powszechny już się rozpoczął, ale potrwa do 30 września, więc chyba jeszcze nie jest za późno na ormiańską kampanię społeczną.
Dobry przykład dało Centrum Edukacyjno-Kulturowe „Nairi”, które na Facebooku utworzyło wydarzenie Narodowy Spis Powszechny 2021: zadeklaruj ormiańską narodowość! https://www.facebook.com/events/3108455316107276/
z hasztagiem #każdyOrmianinsięliczy
Z pewnością warto uzupełnić o inne elementy, np. grafiki (plakaty, banery w przestrzeni wirtualnej), infografiki, spoty. Istotny byłby udział (na fotografii, w wideo) znanych polskich Ormian – artystów, naukowców, sportowców.
Jeśli ktoś realizuje albo planuje jakieś dobre działania w tym zakresie, prosimy o informację!
2)
O tym, jak to jest ważne świadczą niepokojące wyniki spisu sprzed 10 lat, przypominamy opracowanie Struktura narodowo-etniczna, językowa i wyznaniowa ludności Polski – NSP 2011 https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2011/nsp-2011-wyniki/struktura-narodowo-etniczna-jezykowa-i-wyznaniowa-ludnosci-polski-nsp-2011,22,1.html pokazująca niskie wskaźniki identyfikacji narodowo-etnicznej – ormiańska 2971 (jako pierwsza; w tym jako jedyna 2031) plus – jako druga – 652, co łącznie dało tylko 3623 deklaracje (w tym z polską 1524).
Z oczywistych względów niższe wskaźniki występują w przypadku deklaracji dotyczących języka kontaktów domowych.
O ile w przypadku Polaków pochodzenia ormiańskiego nie zaskakuje fakt częstszej deklaracji przynależności do Kościoła katolickiego (więcej do obrządku rzymskiego niż ormiańskiego), to niepokojąco niska była liczba katolików obrządku ormiańskiego – 227…
Przynależność do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego zadeklarowało tylko 335 osób…
Ciekawe, że spośród wszystkich 3623 osób, które zadeklarowały identyfikację ormiańską jako pierwszą lub drugą, do Kościoła katolickiego (w obrządku rzymskim) przyznają się 1633 osoby, do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego 306 osób, do obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (greckokatolicki) 288 osób (czy to błędne dane w raporcie, czy efekt nieprawidłowego odczytania, omyłek, niewiedzy spisywanych?), ponadto 232 osoby nie należały do żadnego wyznania, za to aż 514 odmówiło odpowiedzi na pytanie o wiarę, a nie ustalono w przypadku 147 osób…
Tak było 10 lat temu, teraz wyniki również mogą nie oddać pełni prawdy.
Przykładowo (zrzut ekranowy – Spis.jpg – załącznik), katoliccy Ormianie łatwo mogą znaleźć/wybrać
opcję:
Kościół Rzymskokatolicki (Kościół katolicki – obrządek łaciński),
a muszą poszukać wyboru:
Kościół Ormiański (Kościół Katolicki – obrządek ormiański).
Już w powyższym widzimy brak precyzji, gdyż prawidłowe to, co w nawiasie, tj. Kościół katolicki i wybór obrządku.
Dziwniejszy wybór (jakie jest uzasadnienie wprowadzenia dwóch opcji, które – w istocie – są identyczne?) mają apostolscy Ormianie, gdyż jest:
Ormiański Kościół Apostolski,
ale i…
Ormiański Kościół Apostolski Katolikosatu Eczmiadzyńskiego.
Z wyrazami szacunku
Vahan Hakobyan
prezes zarządu
Stowarzyszenia Ormiańskiego „Mer Hajrenik” im. Abp. Józefa Teofila Teodorowicza
e-mail: ormianie.koszalin@gmail.com
Ormianie w Koszalinie – www.facebook.com/ormianie.koszalin