Korespondencja z Wiednia.
Przedstawiciele religii z różnych krajów arabskich – szejkowie, imamowie i biskupi – we wspólnym oświadczeniu potępili 19 listopada przemoc, jakiej w imię religii dopuszczają się terroryści Państwa Islamskiego (IS). Uczestnicy konferencji zorganizowanej w Wiedniu przez Centrum Dialogu Króla Abdullaha (KAICIID) podkreślili jednocześnie, że współistnienie chrześcijańsko-muzułmańskie jest „jednym z podstawowych filarów cywilizacji arabskiej” i przypomnieli, że zobowiązuje ich do tego fakt, iż zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie wzywają pomocy „tego samego, potężnego i mającego nad wszystkim władzę Boga”.
W „wiedeńskiej deklaracji przeciw przemocy w imię religii” zgodnie sprzeciwili się „zbrodniczemu wykorzystywaniu religii dla wykluczania, ucisku i zabijania ludzi”. „Apelujemy o zachowanie różnorodności w społeczeństwach arabskich, będącym od wieków naszym dziedzictwem” – głosi wspólny dokument podpisany przez ponad stu przedstawicieli religii. W sposób jednoznaczny potępia okrucieństwa popełniane przez dżihadystów określając ich jako „tych, którzy przygotowują dla siebie «Państwo Islamskie» w Iraku i Syrii”. Pomiędzy religiami nie może dochodzić do terroryzmu, ucisku i ataków wymierzonych wobec niewinnych ludzi, a także do bezczeszczenia miejsc świętych i niszczenia dziedzictwa kultury – stwierdzili uczestnicy konferencji. Wśród sygnatariuszy wspólnego oświadczenia są m.in. chaldejski patriarcha Raphaël Louis I Sako z Bagdadu i szejk Uniwersytetu Króla Abdulaziza w Arabii Saudyjskiej, Abdallah bin Mahfudh bin Bayyah, jeden ze 138 czołowych uczonych islamskich, który w 2008 roku nawiązał kontakty z papieżem Benedyktem XVI. Stolicę Apostolską reprezentował na konferencji sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, o. Miguel Ayuso Guixot.
Według zwierzchników religijnych aktualny konflikt w Iraku i Syrii dotyczy wyznawców każdej religii. Odrzucili oni nie tylko przemoc w imię religii, ale także „roszczenia takich grup, jak IS do usprawiedliwiania swoich działań nauką islamu”. Wyrazili jednocześnie ubolewanie, że w naruszanie praw człowieka dotyka najbardziej chrześcijan i jezydów. Wiedeńska deklaracja podkreśla, ze każdy człowiek, niezależnie od jego przekonań religijnych, ma prawo do godnego traktowania, a okrucieństwa dokonywane w imię religii są zbrodnią wobec ludzkości. Deklaracja potępia także wspieranie i finansowanie terroryzmu. Zwierzchnicy religijni wyrazili też solidarność z wszystkimi, którzy cierpią na skutek aktualnych wydarzeń, a zwłaszcza tych, którzy zostali wypędzeni ze swoich domów i stron rodzinnych. Zaapelowali do zainteresowanych sił politycznych oraz do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie wysiłków, by ci ludzie mogli powracać do swoich miast i wsi. Jako konkretne propozycje działań uczestnicy konferencji KAICIID wymienili szereg inicjatyw wspierających solidarność społeczną i budowanie pokoju w regionie. Praktyczne realizowanie tych inicjatyw ma być kontrolowane przez stały komitet międzyreligijny oraz grupy robocze „różnych instytucji dialogu i współpracy międzyreligijnej”. Wiedeńska konferencja była wyjątkowa: to pierwszy taki przypadek, kiedy zwierzchnicy religijni wspólnot sunnickich, szyickich, chrześcijańskich, a także jazydów i mandejczyków z Bliskiego Wschodu podpisali wspólną deklarację sprzeciwiającą się przemocy w imię religii.
ts / Wiedeń