Gorący Apel do Koleżanek i Kolegów z „Solidarności Walczącej” oraz innych ugrupowań niepodległościowych.
„Jedynie prawda jest ciekawa” – motto, które swego czasu napisał jeden z najgenialniejszych polskich pisarzy i publicystów XX wieku, Józef Mackiewicz, po dzień dzisiejszy jest drogowskazem dla wielu literatów, historyków, polityków, dziennikarzy. Józef Mackiewicz – osoba bezkompromisowa, antykomunista z przekonania (a nawet, jak czasami mówił poważnie – z narodowości), patriota i przeciwnik daleko idących nacjonalizmów.
6 lat temu Fundacja Wileńszczyzna wykupiła stary dom letniskowy pisarza w Czarnym Borze koło Wilna (chylący się konsekwentnie ku ruinie) i wielkim wysiłkiem rozpoczęła prace nad jego restauracją. Budynek został „odświeżony” (bez zmieniania jego formy i charakteru – co zresztą widać na zdjęciach), obok stanęły nowe budynki gospodarcze, które w zamyśle wykonawców mają stać się pokojami gościnnymi dla badaczy twórczości pisarza, magazynami, itp. W efekcie planuje się usadowienie w tym kompleksie swego rodzaju Instytutu Józefa Mackiewicza z czytelnią, biblioteką i salką konferencyjną.
W stanie wojennym pośród tysięcy pozycji literackich wydanych w drukarniach podziemnych, wydrukowanych zostało wiele dzieł Józefa Mackiewicza, takich, jak „Bunt Rojstów”, „Kontra”, „Droga Donikąd”, „Nie trzeba głośno mówić”, „Lewa Wolna”, „Sprawa Pułkownika Miasojedowa”, „Watykan w cieniu czerwonej gwiazdy”, „Fakty, przyroda, ludzie” i wiele, wiele innych. Widziałem także znaczki poczty podziemnej z podobizną autora oraz artykuły o Mackiewiczu w konspiracyjnej prasie.
Pomyślałem sobie – a czemuż by nie zebrać podziemnych wydań książek Józefa Mackiewicza i nie zawieźć ich do Czarnego Boru jako prezentu od „Solidarności Walczącej” (i innych odłamów konspiracji niepodległościowej)? Tomy mozolnie drukowane w warunkach konspiracyjnych, ręcznie składane, spinane i docinane uzyskałyby swoje drugie życie – dla pożytku publicznego! A więc zwracam się do Was, Koleżanki i Koledzy z podziemnych struktur – przede wszystkim z „Solidarności Walczącej” – o poszperanie w swoich archiwach z czasów konspiracji i przekazanie archiwaliów związanych z osobą Józefa Mackiewicza do Czarnego Boru. Kontakt do mnie – Piotr Hlebowicz, phlebowicz@yahoo.com