Włącz się do modlitwy i pomocy materialnej.
Papież do Polaków: bądźcie solidarni z Kościołem prześladowanym
Ojciec Święty zaapelował do Polaków o okazanie solidarności chrześcijanom prześladowanym za wiarę, zwłaszcza w Syrii. Franciszek uczynił to pozdrawiając pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Oto słowa skierowane przez Ojca Świętego do Polaków: „Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Moi drodzy, w najbliższą niedzielę Kościół w Polsce będzie obchodził szósty Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku jest poświęcony Syrii. Bądźcie bliscy braciom, którzy w tym kraju i w innych częściach świata cierpią z powodu bratobójczych wojen i przemocy. Niech dzięki waszej jedności w modlitwie i konkretnym gestom pomocy materialnej odczuwają troskliwą obecność i miłość Chrystusa. Niech Bóg wam błogosławi!”.
KAI st / Watykan
9 listopada – Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Pod hasłem „Ocalmy chrześcijan w Syrii”, w niedzielę 9 listopada będzie obchodzony VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspólnie z KEP.
Włoscy biskupi apelują o wspólny front przeciw islamistom
Rozwiązanie dramatu w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie leży w utworzeniu wspólnego frontu przeciwko islamistom – uważa kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Biskupów Włoch. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA powiedział, że ważne jest aby odizolować ekstremistów przez utworzenie „sojuszu wszystkich umiarkowanych sił w regionie”.
Kard. Bagnasco wraz z grupą włoskich biskupów przebywał z wizytą w Ziemi Świętej na zaproszenie łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Fouada Twala. Podczas kilkudniowego pobytu hierarchowie odwiedzili Strefę Gazy, graniczne miasto Sderot, gdzie żyje mała wspólnota katolicka. „W szczerym i skutecznym sojuszu umiarkowanych sił, sojuszu płynącego z serca i inteligencji, ideałów, inspiracji i siły, ekstremiści z takich organizacji jak „Islamskie Państwo” na Bliskim Wschodzie musieliby nieuchronnie zrezygnować ze swego diabolicznego projektu, który stale przynosi ludziom cierpienie” – powiedział kard. Bagnasco.
Kardynał podkreślił, że trzeba bezwzględnie zapobiec wyeliminowaniu chrześcijańskiej obecności na Bliskim Wschodzie. „Wszystko inne byłoby absolutną katastrofą dla ludzkości, nie tylko dla religii” – powiedział kard. Bagnasco. Jego zdaniem tym samym doszłoby do katastrofy całej kultury, która nie tylko pozwala, lecz angażuje się w to, aby każdy człowiek mógł swobodnie wyznawać swoją wiarę w wolności i szacunku dla innych. Kard. Bagnasco zaapelował do chrześcijan Zachodu, aby z jeszcze większym zaangażowaniem i wrażliwością podchodzili do dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zapowiedział, że w ramach większego uwrażliwienia włoskiego Kościoła nie tylko będą odmawiane modlitwy w intencji Ziemi Świętej ale także będzie udzielana konkretna pomoc dla tego regionu świata. Ponadto włoski purpurat zachęcał do jeszcze większego zintensyfikowania pielgrzymek do Ziemi Świętej, gdyż to one stanowią wielką pomoc dla żyjących tam wspólnot chrześcijańskich.
tom (KAI) / Jerozolima
Bp Audo o sytuacji w Syrii: brak poczucia bezpieczeństwa i bieda
Poczucie zagrożenia, niepewność jutra i powszechna bieda – to główne problemy stojące przed chrześcijanami żyjącymi jeszcze w Syrii, a zarazem główne przyczyny masowych wyjazdów z kraju pozostałych. Taki pogląd przedstawił 6 listopada na konferencji prasowej w Warszawie chaldejski
biskup Aleppo w Syrii Antoine Audo SJ. Przebywa on obecnie w Polsce w związku z organizowanym od 6 lat przez Kościół katolicki w naszym kraju Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku odbędzie się 9 listopada i będzie poświęcony Syrii.
Ks. dr hab. Waldemar Cisło z polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) przedstawił wsparcie, jakiego organizacja ta udzielała i nadal udziela chrześcijanom prześladowanym na całym świecie, szczególnie zaś w Ziemi Świętej. Przypomniał, że 26 sierpnia br. gościem posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze był łaciński biskup Bagdadu – Jean B. Sleiman OCD, który poinformował biskupów o dramatycznej sytuacji Iraku, zwłaszcza mieszkających tam chrześcijan. W odpowiedzi Kościół w Polsce za pośrednictwem PKwP przesłał tamtejszym wiernym najpilniejszą pomoc w postaci m.in. 15 tys. paczek żywnościowych dla dzieci. Odnosząc się do tegorocznego Dnia Solidarności, ks. Cisło oświadczył, że polska sekcja stowarzyszenia przekazała w latach 20011-13 ponad 10,6 mln zł (przeszło 2,5 mln euro) na pomoc dla Syryjczyków i tamtejszych uchodźców, a w ciągu 10 miesięcy br. wysłała do tego kraju pomoc wartości nieco ponad 5 mln zł (prawie 1,2 mln euro).
68-letni hierarcha chaldejski podziękował najpierw Episkopatowi Polski, reprezentowanemu przez jej sekretarza generalnego bp. Artura Mizińskiego i PKwP za zaproszenie i za wsparcie okazywane chrześcijanom syryjskim w obecnych trudnych chwilach ich historii. Następnie przedstawił w ogólnych zarysach tło historyczne obecnego kryzysu i bieżącą sytuację w swym kraju. Zwrócił uwagę, że głównymi jej wyznacznikami są brak poczucia bezpieczeństwa i powszechna bieda. Dziś starcia zbrojne toczą się w całym kraju i w praktyce w żadnej jego części nie można być pewnym, czy za chwilę gdzieś w pobliżu nie wybuchnie bomba albo czy nie dojdzie do strzelaniny, w której zginą ludzie. Dotychczasowe walki zniszczyły przemysł, transport i inne działy gospodarki narodowej, w związku z czym duża część ludności straciła pracę, często też domostwa, bogatsi wyjechali z kraju, klasa średnia gwałtownie zbiedniała, a dotychczasowi biedacy stali się teraz nędzarzami. Ci, którzy jeszcze coś mają, pozbywają się resztek własności, byle jakoś przeżyć. Mówiąc o przyczynach obecnego konfliktu w Syrii, a także w dużym stopniu w innych krajach tego regionu, hierarcha wymienił globalizację, modernizację i związaną z nią sekularyzację. Każde z tych zjawisk samo w sobie nie jest czymś groźnym, ale w konkretnej rzeczywistości tego regionu tworzy „mieszankę wybuchową” – podkreślił mówca. Wyjaśnił, że np. globalizacja grozi utratą tożsamości przez tamtejszych chrześcijan, podobnie jak postępy laicyzacji. Modernizacja jest – zdaniem biskupa – podjętą przez państwa zachodnie próbą rozwiązania obecnego konfliktu, bez liczenia się ze specyfiką miejscowej sytuacji. Wspomniał również o międzynarodowych uwarunkowaniach obecnego konfliktu, zwłaszcza o rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi, mającymi bazy wojskowe w niemal wszystkich krajach tego regionu, a Rosją, obecną wojskowo jedynie w Syrii. „Gdyby Rosja wycofała się z naszego kraju, mielibyśmy tu wyłącznie USA” – oświadczył gość z Syrii.
Na zakończenie bp Miziński wezwał do jeszcze większej solidarności z prześladowanymi chrześcijanami bliskowschodnimi, podkreślając, że troska o najbardziej potrzebujących należy do istoty chrześcijaństwa. Przypomniał, że Syria jest jedną z kolebek chrześcijaństwa i trzeba zrobić wszystko, aby wyznawcy Chrystusa pozostali na tej ziemi.
kg (KAI) / Warszawa