Zapłonęły Znicze na Cmentarzu Obrońców Lwowa i polskich grobach na Kresach
Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu składają serdeczne podziękowanie wszystkim darczyńcom, dzięki którym w dniu 1 listopada 2018r. zapłonęły znicze na Cmentarzu Obrońców Lwowa, a także na innych kresowych cmentarzach.
W niedzielę 14 października 2018r. znicze zawieźliśmy i przekazaliśmy Polskiemu Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie – opiekunom Cmentarza Obrońców Lwowa, którzy z młodzieżą lwowską w dniu 1 listopada 2017r. zapalili znicze na cmentarzu Obrońców Lwowa, Łyczakowskim i Janowskim. W pielgrzymce uczestniczyła młodzież z Technikum Nr 8 im . ks. Abpa Ignacego Tokarczuka oraz z Technikum nr.6 im. Ks. Franciszka Winnickiego w Przemyślu Po przyjeździe do Lwowa, uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele pw. Św. Marii Magdaleny w którym ks. Abp. Ignacy Tokarczuk pracował w czasie wojny. Mszę św. wraz z ks. odprawił Ks. prałat Stanisław Czenczek , kapelan Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu. Po Mszy św. pojechaliśmy na cmentarz obrońców Lwowa gdzie przekazaliśmy znicze Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie i zapalaliśmy znicze na płycie głównej Cmentarza Obrońców Lwowa, Kwaterze Zadwórzańskiej. W drodze powrotnej zapaliliśmy znicze na cmentarzu w Komarnie na grobie Legionistów, a następnie w Rumnie na mogile 40 Polaków zamordowanych czerwcu 1944 r przez UON – UPA .
W Gródku Jagiellońskim przekazaliśmy znicze Siostrom Pallotynkom pracującym przy polskim kościele.
Znicze dostarczone do Stowarzyszenia po 14.października zawiozłem własnym samochodem w dniu Wszystkich Świętych do Kościoła w Trzcieńcu, do Mościsk /na Kwaterę żołnierzy poległych w 1939r pod Lwowem,/ i ponownie do Gródka Jagiellońskiego. Do Starego Sambora i Hałuszczyniec znicze w Przemyślu odebrał ks. dr Michał Bajcar, który pochodzi z Hałuszczyniec, a obecnie jest proboszczem w Starym Samborze.
W tegorocznej zbiórce zniczy uczestniczyli: Szkoła Podstawowa w Buszkowicach, Szkoła Podstawowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu, Zespół Szkolno-Przedszkolny Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Krasickiego w Dubiecku, Szkoła Podstawowa Nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu, Szkoła Podstawowa w Mołodyczu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ul. Kopernika w Przemyślu, Technikum nr 6 i Szkoła Branżowa I Stopnia im. Ks. Franciszka Winnickiego w Przemyślu, Technikum Nr 8 im. Ks. Abp. Tokarczuka w Przemyślu, Prawo i Sprawiedliwość w Przemyślu, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu, Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.
Osoby prywatne z Przemyśla: Gawlik Marek, Łaba Teresa, Malik Czesław, Wodnicka Jolanta, Stachurska Teresa, Barbara i Marek Kamiński, Stanisława Solecka, Maria Bakalus, Halina Buszta.
Wykaz darczyńców– /wpłat na konto Stowarzyszenia PPTiK/ / łącznie – 4389,40 zł.
Alwast Anna i Krzysztof – Kanada, Zglińska Jadwiga i Dariusz -Niemcy, Szarzyński Andrzej i Agnieszka – Austria, Wiśniewska Marzena -USA, Stanski Witold i Agnes -Londyn, Markut Krystyna -USA, Zawadziński Stanisława i Cezary -USA, Szarzyński Andrzej -Bystrzyca Kłodzka, Zając Danuta -Kraków, Szymon Bożena – Katowice, Wieciech Leszek -Warszawa, Habdank-Abczyński Aleksannder -Częstochowa, Malinowski Zdzisław- Częstochowa, Łukasik Dariusz – Orzesze, Szkoła Podstawowa w Mołodyczu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr.2 w Przemyślu, Bodzioch Mariusz i Polański Grzegorz – INFORES Przemyśl, Patoczka Maciej -Ostrów, Rogała Paweł -Wrocław, Łakoma Aneta Magdalena – Śliwice, Ratter Bożena –Warszawa,
Wykaz wpłat osób z Przemyśla:
Król Jan, Rogała Jadwiga, Dańko Andrzej, Bator Janusz i Elżbieta, Podhalicz Lech, Hałasik Lucjan, Grzejek Alicja, Niebieszczańska Wiktoria , Strycharska Lidia, Liśniewicz Wanda, Osiadacz Maria, Hanusz Renata, Gregor Jadwiga, Szarzyński Stanisław i Marta, Szustalewicz -Kaweńska Małgorzata, Baran, Anna, Haliszczak Stanisława, Malec Ewa, Ziobro Barbara i Czesław, Jackowska Elżbieta, Zapotocki Janusz, Rożko Halina, Skuneczny Krystyna,
Za w/w wpłaty na konto Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu zakupiliśmy znicze u producenta Ryszarda Segieta z Przemyśla, a także w promocyjnych cenach w supermarkecie Kaufland.
Serdecznie dziękuję mediom za nagłośnienie akcji „Znicze na Cmentarz Obrońców Lwowa i groby na Kresach”, m.in. tygodnikowi „Życie Podkarpackie”, Katolickiemu Radiu „Fara”, Polskiemu Radiu – Rzeszów, „Lwowskiej Fali” -Radia Katowice, portalowi Kresy.pl oraz Księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi – Zaleskiemu za umieszczanie na swojej stronie internetowej informacji o działalności naszego stowarzyszenia i zbiórce zniczy oraz podziękowania za udział w zbiórce zniczy.
W załączeniu przesyłam zdjęcia z pielgrzymki do Lwowa i przekazania zniczy.
Z kresowym pozdrowieniem!
Stanisław Szarzyński (tel. 608-611-549)
Prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu,
Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu,
Znicz na Cmentarz Obrońców Lwowa i Groby na Kresach
W niedzielę 14 października 2018r. Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. Ks. Bronisława Mireckiego oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu byli organizatorem pielgrzymki autobusowej ze zniczami do Lwowa i innych miejscowości na Kresach. Dzięki przemyskim darczyńcom zniczy, wpłatom na konto SPPTiK od osób i organizacji z Polski i zagranicy, mogliśmy przekazać znicze Polskiemu Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. Członkowie ww. Towarzystwa i młodzież polska zapalili znicze 1 listopada na grobach cmentarza Obrońców Lwowa .i na cmentarzu Janowskim we Lwowie.
Tą wyjątkową pielgrzymką uczciliśmy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski, a także śp. Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w roku 100. rocznicy Jego urodzin. Pielgrzymkę we Lwowie rozpoczęliśmy uczestnictwem w Mszy św. w kościele pw. Św. Marii Magdaleny, z udziałem Pocztów Sztandarowych Technikum nr.8 im. Ks. Abpa Ignacego Tokarczuka i Technikum nr.6 im. Ks. Franciszka Winnickiego. To w tym polskim kościele, dzisiaj użytkowanym głównie przez Ukraińców jako Sala Muzyki Organowej, w 1944 roku pracował ks. Ignacy Tokarczuk. Mszę św. w intencji śp. Abpa I. Tokarczuka i naszej pielgrzymki odprawił ks. prałat Stanisław Czenczek – kapelan naszego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.
Po Mszy św. pojechaliśmy na Cmentarz Obrońców Lwowa gdzie przekazaliśmy znicze opiekunom cmentarza. Po modlitwie złożyliśmy zapalone znicze na grobie głównym – pięciu nieznanych Orląt, Kwaterze Zadwórzańskiej, grobie ks. Abpa Józefa Teodorowicza – Metropolity Ormiańskiego, Posła na Sejm zm. w 1938r, ks. Gerarda Szmyda – proboszcza kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie, zm.w1938r., oraz na grobie Architekta Rudolfa Indrucha – projektanta cmentarza Obrońców Lwowa.- Po zakończeniu pobytu na cmentarzu, pojechaliśmy do centrum Lwowa, gdzie idąc w kierunku Rynku Głównego i Lwowskiej Katedry spotkaliśmy maszerujące grupy rekonstruktorów UPA, którzy wznosili hasła „Chwała Ukrainie, Cherojom Chwała”.
W tym dniu, rocznicy powstania UPA, Ukraińcy uroczyście świętowali „Dzień Obrońcy Ojczyzny” obchodzony corocznie już od kilku lat. Postanowiliśmy nie przeszkadzać świętującym w zatłoczonym centrum i pojechaliśmy do Komarna gdzie na miejscowym cmentarzu modliliśmy się i złożyliśmy znicze na Pomniku Legionistów z 1914 i 1915 roku. Tu w Komarnie, miejscowości położonej 20 km od Gródka Jagiellońskiego, rzadko odwiedzanej przez Polaków, uczestnicy naszej pielgrzymki mieli możliwość zobaczyć piękny zabytkowy polski kościół z połowy XVII wieku, fundacji rodziny Lanckorońskich, który został zwrócony Polakom pod koniec władzy radzieckiej na Ukrainie. Polacy niedługo cieszyli się kościołem. Po niedługim okresie użytkowania Grekokatolicy Niezależnej Ukrainy zabrali kościół nie licząc się z prawem Polaków do własności. Grekokatolicy w Komarnie mają 2 cerkwie, a pozorują, że jest im kościół niezbędny, dlatego Polacy zmuszeni są modlić się w Kaplicy grobowej na miejscowym cmentarzu. . Tu w Komarnie na schodach zamkniętego polskiego kościoła modliliśmy się o zwrot polskiej własności, pozostawiając na progu biały i czerwony znicz.
Naszą pielgrzymkę na groby zakończyliśmy w Rumnie, na polskim cmentarzu, gdzie o zmierzchu modliliśmy się przy Krzyżu-Pomniku na grobie zamordowanych Polaków i złożyliśmy zapalone znicze pamięci.
Tu w Rumnie w nocy z 2 na 3 czerwca 1944 roku ukraińscy nacjonaliści z UON-UPA, zamordowali 41 Polaków w tym 6 osób z najbliższej rodziny przemyskiego Salezjanina Księdza Tadeusza Patera.
W drodze powrotnej do Przemyśla przekazaliśmy znicze Siostrze Danucie w Gródku Jagiellońskim na polskie groby, a także do Starego Sambora oraz Hałuszczyniec na grób Ks. Bronisława Mireckiego, Patrona naszego Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu.
Serdecznie dziękuję młodzieży, nauczycielom- Pani Bernadecie Suchorzepce i Pani Agnieszce Dyrdzie oraz członkom i sympatykom Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu za udział w tej wyjątkowej „Pielgrzymce Pamięci”. Dziękuję również Pani Iwonie Piętak z Polskiego Radia Rzeszów za uczestnictwo i obsługę medialną pielgrzymki. Pielgrzymka nasza do miejsc pamięci na Kresach na zakończenie zbiórki zniczy była możliwa dzięki darczyńcom zniczy i wsparciu finansowemu Polaków z kraju i z zagranicy, którym serdecznie dziękuję.
Z kresowym pozdrowieniem,
Stanisław Szarzyński
Prezes SPPTiK oraz KiK w Przemyślu
organizator pielgrzym
Zobacz foto
Zapłonęły Znicze na Cmentarzu Obrońców Lwowa i polskich grobach na KresachPodziękowanieStowarzyszenie Pamięci…
Opublikowany przez Tadeusz Isakowicz-Zaleski Piątek, 7 grudnia 2018