W ubiegłą niedzielę, tj. 10 grudnia br ulicami Przemyśla przeszedł marsz upamiętniający Orlęta Przemyskie i Lwowskie w 99. rocznicę bitwy pod Niżankowicami, w której życie oddali harcerze i uczniowie z Przemyśla i okolic.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w przemyskiej archikatedrze. Tuż po niej w kolumnie marszowej uczestnicy przeszli spod katedry pod pomnik Orląt Przemyskich. W tym roku marsz ominął ul. Kościuszki, gdzie znajduje się Ukraiński Dom Narodowy. Co zdaje się było dobrym zabiegiem taktycznym organizatorów. Być może dzięki temu uniknięto w tym roku prowokacji ze środowisk, które chcą przemyski marsz Orląt przedstawić jako ten wymierzony przeciwko ukraińskiej mniejszości narodowej. Dla przypomnienia, to w okolicach Narodnego Domu w roku ubiegłym kamery zarejestrowały fragmenty marszu i okrzyk „śmierć Ukraińcom”, po blisko roku śledztwa przemyski sąd uniewinnił Adriana R, którego za sprawcę wskazywał autor jednego z flimów. Zawiadomienie w sprawie nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych złożył Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie i Związek Ukraińców w Polsce. Prokuratura zapowiedziała apelację. Było spokojnie i bez incydentów, choć powracający z marszu ulicą Kościuszki mogli oglądać smutny widok – wiązanki z biało-czerwoną szarfą znajdującej się w koszu na śmieci.
Na Pl. Orląt Przemyskich odśpiewano hymn narodowy Polski, całość w imieniu organizatorów prowadziła Ewa Karlik, w kwestii historycznej głos zabrał dr Grzegorz Szopa, historyk z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, mówiąc o walkach o Przemyśl i bitwie pod Niżankowicami w 1918 r. Przybliżył też sylwetki przemyskich Orląt. Złożono kwiaty i znicze. W marszu wziął udział m.in. Wojciech Bakun Poseł RP, Robert Choma, Prezydent Przemyśla, Wójtowie: Andrzej Huk i Krzysztof Składowski. Na koniec na dworcu głównym PKP przy Pl. Legionów, odbył się koncert słowno-muzyczny z udziałem Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu pod batutą Andrzeja Gurana, Teresy Paryny z autorskimi wierszami, Małgorzaty Swietlickiej, Andrzeja Huka, Uczniów Szkoły Podstawowej w Krównikach, Uczniów Szkoły Podstawowej w Ujkowicach, Kręgu Harcerzy i Instruktorów Czarnej Trzynastki Przemyskiej.
Marsz rejestrowany był także przez ukraińską telewizję, a w okolicy Narodowego Domu spotkać można było osoby związane ze ZUwP.
Małgorzata Dachnowicz