Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonane go przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej
74 rocznica „Krwawej Niedzieli”
Cmentarz Rakowicki w Krakowie
11 lipca 2017 r.
[zdj. i wideo – Józef Wieczorek]
————————————————————————–
W Lublinie po raz pierwszy w historii naszego miasta władze województwa lubelskiego oraz miasta Lublin upamiętnili pomordowanych Polaków na Wołyniu i Kresach Południowo –Wschodnich.
Uroczystości odbyły się na Skwerze Ofiar Wołynia u zbiegu ulic Raabego i Głębokiej gdzie przy Krzyżu Wołyńskim została wystawiona żołnierska warta honorowa z Batalionu Dowództwa Wielonarodowej Brygady w Lublinie.
W lubelskich uroczystościach 74 rocznicy rzezi wołyńskiej i ustanowionego w ub. roku przez Sejm Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej wzięły udział następujące delegacje:
Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego z Wojewodą Lubelskim,
Urzędu Miasta Lublin z wiceprezydentem Miasta Lublin, Radnych Miasta Lublin, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego z pełnomocnikiem Marszałka Województwa, Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, Związku Więźniów Politycznych Okresu Komunistycznego 1939 – 1989 w Lublinie, Fundacji Niepodległości w Lublinie, Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie, 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lublinie, NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni, Lubelskiego Hufca OHP ze sztandarem, Stowarzyszenia Młodzieży Wszechpolskiej Okręgu Lubelskiego z Prezesem, Stowarzyszenia Koliber Oddział Lublin z Prezesem, żywi świadkowie ludobójstwa wołyńskiego Pani Daniela Kubiczek i Pan Stefan Wiechnik oraz Kresowianie i mieszkańcy Lublina.
Rozpoczynając uroczystość w krótkich słowach opisałem grozę jakiej doświadczyli Polacy 74 lat temu na Wołyniu, kiedy płonęły zabudowania w około 100 miejscowościach. Niemowlęta i dzieci nabijano na widły, rozbijano ich głowy o ściany, wrzucano do płonących się zabudowań, kiedy kobiety i starcy ginęli od uderzeń siekiery, gdzie ze wszystkich stron dochodziły głosy konających wołających o śmierć. Księża i wierni ginęli w kościołach w czasie sprawowania mszy świętej, tak wyglądał dzień 11 lipca 1943 na Wołyniu.
Następnie w/w delegacje pod Krzyżem Wołyńskim w hołdzie pomordowanym Polakom złożyły wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze pamięci przy rytmach żołnierskiego werbla. Odegrana na trąbce pieśń nawiązująca do zadumy nad dzisiejszym Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów zakończyła uroczystość.
Zdzisław Koguciuk
Czytaj również:
Kurier Lubelski
https://lublin.tvp.pl/33179916/11-lipca-2017-g-1830
http://lublin.tvp.pl/33179072/11-lipca-2017
http://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/74-rocznica-rzezi-wo%C5%82y%C5%84skiej-wojewoda-upami%C4%99tni%C5%82-pomordowanych