Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Spotkania z Kresami Rzeczpospolitej”:
14 lutego 2017 r., wtorek, godz. 18.00
„Pokucie – tygiel narodów” – prof. Stanisław Sławomir Nicieja
Pokucie to przed wojną polsko-rumuńskie pogranicze, gdzie żyli obok siebie Polacy, Rusini, Żydzi, Ormianie, Rumuni i niemieccy koloniści. Wytworzyli oni specyficzną kulturę. Główne miasta Pokucia – Zaleszczyki, Kuty i Śniatyn były miejscem wielkiego dramatu Polaków, Żydów i Ormian w czasie II wojny światowej. Przez mosty w tych trzech miastach zbiegło przed sowieckimi represjami około 300 tysięcy osób.
Miejsce: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Gliwice, ul. ks. J. Poniatowskiego 14.
Zapraszamy!
==============================================================================
Przesyłam jednocześnie zapowiedź wykładów w kolejnych miesiącach:
4 marca 2017, sobota, godz. 15.00
„Pięć oblicz Stanisławowa” – Tomasz Kuba Kozłowski
Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęcona miastu Stanisławów (od 1962 roku Iwano-Frankiwsk), w XIX i na początku XX wieku trzeciemu (po Lwowie i Krakowie) najważniejszemu miastu Galicji, stolicy województwa w II Rzeczypospolitej. Opowieść o wielokulturowym charakterze miasta tworzonego przez społeczność polską, żydowską, ukraińską, ormiańską i niemiecką ilustrowana będzie oryginalną, nieznaną szerzej ikonografią.
——————-
8 kwietnia 2017, sobota, godz. 15.00
“Friedwald, Hescheles, Szlechter, Vogelfänger. Kwartet tekściarzy ze Lwowa” – Tomasz Kuba Kozłowski
Ich teksty niezmiennie wzruszają, bawią i śmieszą kolejne pokolenia Polaków. Dwaj – Hemar i Tońko – znani są niemal wyłącznie pod swymi artystycznymi pseudonimami. O Friedwaldzie i Szlechterze mało kto słyszał chociaż piosenki ich autorstwa śpiewają miliony Polaków. Łączy ich to, że wszyscy urodzili się we Lwowie w rodzinach polskich Żydów. Opowieść Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie o autorach najpopularniejszych szlagierów dwudziestolecia międzywojennego, niezapomnianych wierszy i dialogów okraszona ciekawostkami biograficznymi ilustrowana będzie oryginalną, unikatową ikonografią z epoki.
——————-
27 maja 2017, sobota, godz. 15.00
„Heimat na Kresach. O Niemcach z Inflant, Wołynia i Galicji” – Tomasz Kuba Kozłowski
Rzadko kiedy pamiętamy o znaczącej roli Niemców i niemieckiej kultury dla dziedzictwa historyczno-kulturowego Kresów, o niemieckich śladach we Lwowie, o niemieckim osadnictwie na Ziemiach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Opowieść Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie o Niemcach w Inflantach, na Wołyniu i Galicji Wschodniej wzbogacona będzie informacjami o organizacjach działających współcześnie w Niemczech, kultywujących pamięć o niemieckim osadnictwie na Wschodzie.
Z pozdrowieniami,
Bożena Kubit
Muzeum w Gliwicach