W dniach 3 i 4 grudnia w Grodnie odbędą się uroczystości związane z 430 rocznicą śmierci JKM Stefana Batorego.
Na tę okoliczność do miasta, które nasz Król tak lubił i w którym zmarł, wybiera się grupa blisko 50 odtwórców historycznych.
W sobotę, 3 grudnia zamek w Grodnie ożyje, jak za czasów Króla Stefana i stanie na nim nasze rycerstwo w obozowisku, wraz z husarią końca XVI wieku. Odbędą się prezentacje, pokazy i inscenizacje walk, które będą mogli obserwować mieszkańcy Grodna, a wśród nich liczni Polacy.
W niedzielę, 4 grudnia o godzinie 11:30 będzie miał miejsce przemarsz rycerzy przez stare Grodno pod Bazylikę, w której w samo południe rozpocznie się uroczysta msza święta, z wartą husarską, za Króla Stefana. Na nabożeństwie spodziewamy się przedstawicieli polskiego Konsulatu i Ambasady, jak również przedstawicieli placówek dyplomatycznych krajów, które geograficznie wchodziły w skład I Rzeczypospolitej, Inflant oraz Rumunii i Węgier.
Spodziewana jest także delegacja miasta Simleu Silvaniei, w którym 483 lata temu Stefan Batory się urodził.
Po mszy świętej delegacje złożą wieńce pod tablicą upamiętniającą Króla wewnątrz świątyni.
W Grodnie Polscy odtwórcy historyczni, dziennikarze i historycy, wchodzący w skład delegacji, spotkają się z Polakami i polskimi organizacjami.
Całe wydarzenie, które organizowane jest przez Fundację Hussar i Chorągiew Husarską Hetmana Stanisława Żółkiewskiego,
odbywa się we współpracy i z pomocą polskich organizacji w Grodnie, Konsulatu RP, jak również grodzieńskiego Muzeum Nowy Zamek, władz Grodna, władz Obwodu Grodzieńskiego i dzięki wsparciu Ambasady Białorusi w Polsce oraz Centrum Kulturalnego Białorusi, za co organizator wyraża serdeczne podziękowania.