Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.pamiecpokolen.org
————————————-
X Kongres Kresowian w Chełmie
Niedziela, 18 września – Bazylika NMP W Chełmie
godz. 12.00 Koncert Zespołu Straży Granicznej – Na Granicy z Kryłowa
12.30 . Msza św. za Sybiraków, zaginionych i pomordowanych Polaków w 1943 r. na Wołyniu i Kresach ,za zmarłych tutaj, na wygnaniu.
Wspólna Fotografia
14.30. Chełmska Biblioteka ul. Partyzantów 40
Koncert – Uciesz serce
Projekcja filmu KRESOWA BALLADA
Kiermasz sztuki i wydawnictw Kresowych
„ Słodkie przyjęcie”
Prosili Was Mama i Tata i My Was Prosimy – na chleb, sól, na zielone wino – za cisowe stoły, bielone obrusy.. Prosim ! Przyjdźcież!
Z ukłonem Krzysztof Kołtun
wraz z Towarzystwem Rodzin Kresowych z Chełma
———————————————
Dziedzictwo kresowego sacrum
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzonych w 2016 roku pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie, arcydzieła, pomniki” Dom Spotkań z Historią, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i Stanica Kresowa zapraszają na cykl wydarzeń dedykowanych dziedzictwu kresowego sacrum.
12.00 – Arcybiskup Józef Bilczewski. Postać Świętego
Pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego poświęconego legendarnej postaci arcybiskupa metropolity lwowskiego w latach 1900 – 1923, wielkiego propagatora kultu NMP Królowej Korony Polskiej. Jeszcze za życia mówiono o nim jak o świętym a jego pogrzeb był jedną z największych manifestacji religijnych i narodowych dwudziestolecia międzywojennego.
13.00 – Kresowe Maryje i Chrystusy. Z pątnikami do miejsc kultu dawnej archidiecezji lwowskiej
Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego poświęcona wybranym miejscom kultu religijnego dawnej Archidiecezji Lwowskiej. Wraz z autorem, podążymy przed wizerunek Matki Dobrej Drogi w Kochawinie i Milatyna przed obraz Jezusa Konającego; do Sokala, w którym odbyła się pierwsza koronacja wizerunku Matki Boskiej w archidiecezji lwowskiej i Jazłowca, gdzie marmurowy posąg Matki Bożej koronowano w lipcu 1939 roku; do klasztoru Dominikanów w Podkamieniu, w którym przed wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej klękali polscy królowie i świątyni Dominikanów w Czortkowie przed obraz Matki Bożej Różańcowej; wreszcie przed oblicza Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej oraz kościele ormiańskim w Stanisławowie.
15.00 – Tadeusz Kukiz. Kustosz kresowej pamięci
Spotkanie poświęcone postaci dr Tadeusza Kukiza, (1932 – 2015, urodzonego w Dębowicach na Podolu, zesłańca do Kazachstanu, popularyzatora historii, kultury i sztuki Kresów, autora sześciotomowej publikacji „Madonny Kresowe” (1997 – 2002), monografii poświęconych Ziemi Radziechowskiej, miasteczkom Łopatyn i Uhnów oraz wsi Kukizów. W programie m.in. pokaz filmu w reżyserii Macieja Wojciechowskiego, prezentacja wydanej pośmiertnie książki Tadeusza Kukiza – „Madonny polskich losów w XX wieku” oraz serii znaczków pocztowych „Madonny Kresowe:”, której inicjatorem był Tadeusz Kukiz.
16.00 – Zapomniane dziedzictwo Wołynia. Kolegiata św. Trójcy w Ołyce
Prezentacja Michała Laszczkowskiego, prezesa Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz pokaz filmu „Kolegiata Św. Trójcy w Ołyce” w reżyserii Artura Jaworskiego. Spotkanie poświęcone najpiękniejszej świątyni Wołynia, która po latach profanacji i straszliwej dewastacji (kościół zamieniono na stajnię dla miejscowego kołchozu) dzięki wysiłkom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Senatu RP a także sponsorów i darczyńców poddawana jest pracom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym.
Uwaga:
W księgarni DSH można będzie nabyć ponad 100 publikacji o Kresach, w tym zwłaszcza liczący 246 stron album „Bogurodzicy zawsze wierni. Sanktuaria Maryjne Kresów Południowo-Wschodnich”.
www.facebook.com/pages/