Modlitwa za obrońców Płocka sprzed 95 lat, poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej, za ofiary obu wojen światowych oraz o pokój na świecie – była głównym punktem uroczystości rocznicowych, które odbyły się 18 sierpnia na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku. Modlitwę poprowadził ks. kan. Stefan Cegłowski, kapelan kombatantów i proboszcz parafii katedralnej w Płocku. W uroczystości uczestniczyły m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządowcy, płocczanie.
W czasie kilkudniowych obchodów 95. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami odprawiona została m.in. Msza św. w katedrze w intencji bohaterów 1920 roku. Harcerze złożyli kwiaty w Miejscach Pamięci Narodowej 1920 roku i odbyli capstrzyk przy kopcu „Bratnia mogiła”. Na Placu Narutowicza przedstawiono rekonstrukcję historyczną obrony słynnej barykady płockiej. Finał rocznicowych uroczystości miał miejsce 18 sierpnia, czyli w rocznicę najbardziej gwałtownych walk o miasto, na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej w Płocku. Uczestnicy wysłuchali hymnu narodowego, wystąpienia wojewody Jacka Kozłowskiego i prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, apelu poległych i salwy honorowej. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach żołnierzy poległych w obronie Płocka w 1920 roku, a także podczas I i II wojny światowej.
Modlitwę za poległych w 1920 roku, a także w czasie I i II wojny światowej, poprowadził ks. kan. Stefan Cegłowski, kapelan płockich kombatantów i proboszcz parafii katedralnej w Płocku. Prosił miłosiernego Boga o zbawienie dla tych, którzy w obronie ojczyzny nie wahali się złożyć największej ofiary. Modląc się o pokój w Europie i na świecie, prosił Boga o dar „porozumienia i jedności”. Po modlitwie na Starym Rynku odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, posadzono dąb „Antolek” ku czci harcerza Antolka Gradowskiego, płockiego bohatera, który zasłynął odwagą podczas obrony Płocka przed bolszewikami. Wieczorem odbył się rejs statkiem po Wiśle, na cześć Flotylli Wiślanej, która uczestniczyła w odparciu ataku bolszewików. Natomiast w płockim Ratuszu pokazana została okolicznościowa wystawa ze zbiorów Książnicy Płockiej.
W sierpniu 1920 roku Płock stał się punktem strategicznym na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Pozbawione prawie wojska miasto obroniło jednak dostęp do mostu na Wiśle, nie pozwalając wrogowi przedrzeć się na drugą stronę rzeki. Za ofiarną obronę przed bolszewikami Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie – Krzyż Walecznych. Płock jest jednym z dwóch miast, które zostały wyróżnione tym odznaczeniem po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Drugim z miast był Lwów, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Płock jest również jednym z dwóch miast obdarzonych przez Piłsudskiego tytułem „miasta bohatera”.
KAI eg / Płock