Foto – widok na Lwów z Lwiej Góry, który 27 kwietnia br. wykonała p. Katarzyna Łoza, autorka ciekawego portalu www.lwow.info.
Lwów: obchody Święta Konstytucji 3 Maja
Polacy ziemi lwowskiej uroczyście obchodzili dziś Święto Konstytucji 3 Maja. Złożyli kwiaty przed figurą Matki Bożej w centrum Lwowa oraz przy pomnikach Adama Mickiewicza i poety ukraińskiego Tarasa Szewczenki. Przy dźwiękach muzyki granej przez orkiestrę dętą przeszli do bazyliki metropolitalnej, gdzie Mszy św. przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki. 3 maja w Kościele obchodzone jest także święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Metropolita lwowski nawiązał do niedawnych obchodów 360-lecia ślubów Jana Kazimierza przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w katedrze lwowskiej oraz do osoby gen. Władysława Sikorskiego, który podczas II wojny światowej znalazł się w Jerozolimie, w bazylice Grobu Pańskiego, gdzie w kaplicy Ukrzyżowania przed obrazem Matki Bożej złożył swoje odznaczenia i ślubowanie, że jeśli Króla Polski dopomoże mu wywalczyć wolną Ojczyznę, to zrobi wszystko, aby w niej znikła wszelka niesprawiedliwość. „Nie udało się to jednak generałowi dlatego, że zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. O wierności Polaków Bogurodzicy pisała też Maria Konopnicka spoczywająca na Cmentarzu Łyczakowskim” – przypomniał metropolita lwowski. „Można zapytać dlaczego tak Ją kochamy?” – mówił dalej hierarcha i dodał: „Odpowiedź jest tylko jedna: dlatego że okazała się nam Matką od samego początku, gdy Mieszko I przyjął Chrzest. Od tego momentu była z nami, gdy trzeba było walczyć o wolność, gdy wywożeni byli na zesłanie w czasie zaboru powstańcy. Stała z więźniami na apelowych placach obozów koncentracyjnych i lagrów, wspierała zabijanych przez okupanta profesorów, oficerów i ludzi cywilnych. Była podczas prześladowania Kościoła i walki z religią. Jest z nami dzisiaj i pozostanie na zawsze, a my będziemy powtarzać nieustannie: ”Tyś wielką chlubą naszego narodu”..
Podczas Mszy św. abp Mokrzycki dokonał poświęcenia sztandaru samodzielnej jednostki strzeleckiej ze Lwowa, spadkobierczyni Związku Strzeleckiego, którego początki sięgają 1910 roku i są związane z tym miastem. Abp Mokrzycki zwrócił też uwagę na umieszczony na nim napis: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. „Te trzy słowa określają potrójną drogę ich służby zawsze opartej na prawdzie i szacunku wobec Boga i Ojczyzny” – zaznaczył abp Mokrzycki.
kcz (KAI Lwów) / Lwów
Lwów: list otwarty ws. zwrotu kościoła św. Marii Magdaleny
„Kierujemy do Pana ten list w nadziei, że przebudzimy w Panu ukryte zakątki chrześcijańskiej świadomości i sumienia” – tak rozpoczyna się list otwarty do burmistrza Lwowa Andrija Sadowego, który 24 kwietnia wystosowało ponad trzystu parafian lwowskiego kościoła św. Marii Magdaleny. Domagają się oni zwrotu świątyni. „Oprócz nas, parafian kościoła św. Marii Magdaleny, mało kto wie o naszej walce o NASZ KOŚCIÓŁ, o nasz DOMUS DEI” – napisali lwowscy wierni Kościoła rzymskokatolickiego. Przypomnieli o protestach pod ratuszem i rozprawach sądowych o zwrot XVII-wiecznej świątyni i podkreślili, że obecnie potrzebna jest jedynie dobra wola.
Sygnatariusze listu zaznaczyli, że sporny kościół, należący do mieszkańców Lwowa – nie jest budynkiem, jak napisano na nim w decyzji podległego burmistrzowi Sadowemu urzędu. Ich zdaniem burmistrz „zasiewa historyczny nihilizm w świadomości setek tysięcy gości i samych mieszkańców Lwowa, wskazując na trasach i oznaczeniach turystycznych, zapisując w przewodnikach o tym sławnym mieście, że mogą oni zwiedzić `Budynek muzyki organowej i kameralnej`”.
W liście przypomina się, że np. w Rydze nikomu nie przyjdzie na myśl, aby tamtejsza katedrę protestancką nazwać „Budynkiem muzyki organowej” i „udowadniać w sądach, że to jest prawdą”. „A Panu nawet nie wstyd, że podlegli panu prawnicy udowadniają takie rzeczy w sądach. Czy przysparza to Panu honoru, Panie Przewodniczący?” – pytają mieszkańcy Lwowa swego burmistrza. W dalszej części listu apelują do Andrija Sadowego by nie poniżał wiary poprzez kontynuowanie „bolszewickiej polityki”, która panowała na tych terenach od 1939 roku, i dążyła do tego, aby ludzie porzucili wiarę ojców.
kcz (KAI Lwów) / Lwów