Knurów
Obchody pamięci żołnierzy NSZ i AK 10 marca 2018 r. w Łaziskach k. Opola Łubelskiego
10 marca 2018 r.
Łaziska (powiat opolski)
110 rocznica urodzin śp. mjr Jerzego Olgierda Iłłakowicza ps. „Zawisza”
100 rocznicy urodzin śp. ppor. Witolda Iłłakowicza ps. „Doliwa”
Honorowy Patronat J.E. abp. Stanisława Budzika
Organizatorzy:
Wójt Gminy Łaziska – Roman Radzikowski
Prezes Fundacji Wiara i Wola – Małgorzata Iłłakowicz
Program:
10:40 Zbiórka pocztów sztandarowych i formacji mundurowych przed Kaplica w Łaziskach
11:00 Uroczysta Msza św. w intencji mjr Jerzego Olgierda Iłłakowicza ps. Zawisza” i ppor. Witolda Iłłakowicza ps. „Doliwa”
Po Mszy świętej będzie odsłonięcie tablic poświęconych bohaterom uroczystości
12:00 Salwa honorowa Wojska Polskiego
13:15 Koncert Orkiestry Wojskowej
13:45 Poczęstunek w szkole
Jerzy Olgierd Iłłakowicz (ur. 8 marca 1908 w Łaziskach, w woj. lubelskim, zm. 13 stycznia 1984 w Fort Lauderdale) – polski działacz organizacji podziemnych w czasach II wojny światowej, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych.
Syn Witolda i Haliny z Kleniewskich h. Zagłoba. Po maturze w 1926 ukończył studia rolnicze na Uniwersytecie Katolickim w Louvain (Belgia), a następnie studia w Wyższej Szkole Handlowej w Lozannie (Szwajcaria). W ich trakcie studiował przez jeden rok w London School of Economics (Anglia). Po studiach, aż do wybuchu II wojny światowej, pracował w bankowości.
W okresie międzywojennym działacz Obozu Narodowo-Radykalnego. Po wybuchu wojny, wraz z innymi członkami Grupy Szańca, przystąpił do tworzenia konspiracyjnej organizacji katolicko-narodowej Związek Jaszczurczy. Otrzymał zadanie organizacji resortów cywilnych oraz został szefem finansów, którą to funkcję pełnił w Narodowych Siłach Zbrojnych do 1944. Był przedstawicielem ZJ w Tymczasowej Narodowej Radzie Politycznej. Wiosną 1944 został członkiem Rady Politycznej NSZ. W sierpniu 1944 oddelegowany do okręgu częstochowskiego NSZ. Następnie został szefem departamentu VI w dowództwie NSZ, ze stopniem kapitana.
W styczniu 1945 ewakuował się do Wiednia i dalej na zachód, gdzie doczekał wyzwolenia przez armię USA. We Frankfurcie został przydzielony do Polskiej Misji Łącznikowej. Z żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz wyzwolonych jeńców, którzy znaleźli się w amerykańskiej strefie okupacyjnej, zorganizował, na polecenie dowództwa amerykańskiego, kompanie wartownicze. Po reorganizacji amerykańskich sił okupacyjnych i powstaniu Continental Base Section pełnił funkcję, w stopniu majora, starszego oficera łącznikowego. Po następnej reorganizacji w armii okupacyjnej USA został delegowany do głównej kwatery I.R.O. – Międzynarodowej Organizacji ds. Uchodźców w Heidelbergu. Potem stworzył Stowarzyszenie Polskich Emigrantów, które miało, przede wszystkim, roztoczyć opiekę nad żołnierzami Brygady Świętokrzyskiej, a także ułatwić im życie na emigracji i znalezienie zatrudnienia. W 1953 emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapisał się do szkoły hotelarskiej, którą ukończył po półtora roku. Zatrudniony został jako kierownik klubu w Wilmington w stanie Delaware, gdzie pracował do emerytury.
Witold Iłłakowicz (ur. 19 marca 1918 r., – zm. 01 stycznia 1966 r.) Żołnierz Armii Krajowej – Okręgu Warszawskiego. Powstaniec Warszawski, walczył w I Obwodzie „Radwan” (Śródmieście) – 4. Rejonie – XII zgrupowania im. Łukasińskiego (batalion „Łukasiński”) – Dywizjonie 1806 (konspiracyjny 1. pułk strzelców konnych) , następnie w Grupie „Północ” – Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa (PKB) – Oddziale „Barry.” Od 20 września 1944 r. w 28. Dywizji Piechoty AK im. Stefana Okrzei – 15. pułku piechoty AK „Wilków”. Po upadku Powstania, internowany, przebywał w obozie jenieckim na terenie Niemiec
https://www.facebook.com/events/157276971644698/