List i info od Rafała Pyry.

Po zakończeniu roku szkolnego 2016/2017 ruszam z inicjatywą patriotyczną pt „Światło Pamięci”. Polega ona na tym, że planuję samotny wyjazd rowerowy na Ukrainę, aby z okazji Narodowego Święta Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, oddać hołd naszym rodakom.

Obierając kierunek następujących obwodów: wołyński (Łuck), rówieński (Równe), tarnopolski (Krzemieniec), lwowski (Lwów), w dowód hołdu i pamięci naszym rodakom, Światło Pamięci zapłonie:
1. Na Cmentarzu Polskim w Krzemieńcu
2. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie
3. Przy Pomniku ofiar zamordowanych Polaków w Dolinie Janowej
4. Przy Pomniku ofiar zamordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej

Wyjazd ten to blisko 1600 kilometrów, które zamierzam pokonać w 10 dni.Jest to „samotna wyprawa rowerowa”. Pomimo tego przedsięwzięcie kierowane jest do społeczności – mieszkańców Warmii i Mazur. Istnieje bowiem możliwość aby każdy kto sobie tego życzy, za pośrednictwem mojej skromnej osoby, zapalił swój znicz na Ukrainie. Wystarczy tylko do mnie o to się zwrócić.

Każdy znicz będzie podpisany, zrobiona zostanie pełna dokumentacja z tego wydarzenia. Zapraszam wiec do kontaktu.
Po powrocie zaplanowane mam spotkania z różnymi organizacjami/stowarzyszeniami/instytucjami, na których to za pomocą bogatej fotorelacji, za pomocą pokazu multimedialnego, a także opisu swoich subiektywnych odczuć, będę chciał przedstawić wyprawę „Światło Pamięci” – odwiedzane przeze mnie miejsca pamięci Polaków, a także zaprezentować aktualny obraz Kresów dawnej II Rzeczypospolitej.

Realizując swój autorski program „Kibicuj z klasą”, pragnę wychowywać młodzież w oparciu o tradycje niepodległościowe, w duchu miłości do Ojczyzny, znajomości własnych dziejów, szacunku, tolerancji, poczucia godności, a wiec szeroko pojętej tożsamości narodowej. Chciałbym również promować patriotyczne przedsięwzięcia edukacyjne.

Przedsięwzięcie to organizuję po raz pierwszy, jednak zakładam, że stanie się wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się corocznie w tym samym czasie. Od następnych lat chciałbym zorganizować wyprawy rowerowe w większym gronie pod oficjalną nazwą: „Światło Pamięci – Warmińsko-Mazurski Rajd Rowerowy na Ukrainę”.

Z pełną odpowiedzialnością nadmienię, że nie jestem związany z żadnym obozem politycznym, a także nie realizuję tego wyjazdu w celu jakiejkolwiek prowokacji, czy politycznej manifestacji. Jestem osobą prywatną realizującą swój autorski program „Kibicuj z klasą”, który w całości jest apolitycznym, mającym zadania profilaktyczne i edukacyjne.

Rafała Pyra

plakat_pyra_osr pyra_flaga