Libiąż – Wrocław – Radwanowice, 15 – 17 czerwca

Dni św. Brata Alberta, patrona Fundacja im. Brata Alberta Poniedziałek, 15 czerwca, g. 10.00 – Libiąż – sala sportowa organizator – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Libiążu Wtorek, 16 czerwca – Wrocław-Karłowice g. 10.00 – msza św. w kościele ojców franciszkanów przy ul. Kasprowicza na Karłowicach g. 11.00 – część artystyczna w ogrodzie klasztornym organizator –…

Gliwice – Oświęcim, 14 czerwca

Niedziela, 14 czerwca, g. 11.00 – Gliwice – „Odpust kucki” ku czci św. Antoniego – msza św. ormiańskokatolicka w kościele św. Trójcy przy ul. Mikołowskiej 2. Kontynuacja tradycji odpustów ku czci św. Antoniego, które odbywały się w parafii ormiańskiej  w Kutach nad Czeremoszem na Pokuciu (pogranicze polsko-rumuńskiej).   —————————— Niedziela, 14 czerwca – Oświęcim W imieniu Zarządu…

Dzierżoniów, 13 czerwca

Sobota, 13 czerwca – Dzień Kultury Kresowej 10.00 – modlitwa przy pomniku Kresowian na Cmentarzu Komunalnym 11.00 – Msza św. (z kazaniem ks. Tadeusz Isakowicza-Zaleskiego) w intencji pomordowanych Kresowian w kościele pw. Maryi Matki Kościoła przy ul. Świdnickiej. 13.00 – Konferencja historyczna w Ośrodku Kultury – wykłady: dr Lucyna Kulińska w Krakowa i ks. Tadeusz…

Bielsko-Biała oraz Warszawa, 12 czerwca

  Piątek, 12 czerwca, godz. 17.00 – Bielsko-Biała – siedziba NOT przy ul. ul. 3 Maja 10 – prelekcja ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o ludobójstwie dokonanym przez UPA na Kresach i obecnej sytuacji na Ukrainie. —————– Warszawa Dom Spotkań z Historią zaprasza na prezentację multimedialną dr Jana Skłodowskiego Rokitna – nowa Somosierra. W stulecie szarży  12 czerwca 2015,…

9 – 11 czerwca, Toruń-Otłoczyn, Chrzanów i Kraków

Dni św. Brata Alberta, organizowane przez poszczególne placówki Fundacji im. Brata Alberta.   Wtorek, 9 czerwiec, g. 12.00 –  Warsztaty Terapii Zajęciowej „Karczemka” w Otłoczynie k. Aleksandrowa Kujawskiego – msza św. i piknik dla placówek w Toruniu i Otłoczynie Środa, 10 czerwiec – Chrzanów – XX lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej Godz. 10.00  – msza św. jubileuszowa…

Zaproszenie na uroczystości kresowe w Kędzierzynie-Koźlu i Tarnobrzegu, 6 czerwca

Dwa zaproszenia na imprezy kresowe.   Sobota, 6 czerwca – Kędzierzyn-Koźle – XII Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej g. 10.00 – msza św. za pomordowanych przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich (kościół św. Jadwigi i św. Zygmunta, kazanie: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski) g. 11.00 – przemarsz ulicami miasta, Apel Pomordowanych i salwa honorowa pod tablicą pamiątkową na frontonie…

Kraków, 30 maja

Komisja Wschodnioeuropejska Polskiej Akademii UmiejĘtności Instytut Etnologii i Antropologii Uniwersytetu JagielloŃskiego oraz OrmiaŃskie Towarzystwo Kulturalne zapraszają na konferencję pt.   Genocidium – „zdarzało się tyle razy, najpierw wobec Ormian” która odbędzie się 30 maja w Małej Auli PAU (ul. Sławkowska 17, pierwsze piętro)   Program obrad   godz. 11.oo – prof. Krzysztof Stopka – otwarcie…

Kraków, 29 maja

  Dwa zaproszenia: Piątek, 29 maja, g. 14.00 – Kraków – debata w auli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” ‚Ludobójstwo w sensie właściwym, w odróżnieniu od zwykłej rzezi, żąda następującego kryterium: jest to rzeź zamierzona w ramach ideologii, stawiającej sobie za cel unicestwienie części ludzkości dla wprowadzenia własnej koncepcji dobra. Plan zniszczenia ma obejmować całość określonej grupy,…

Poznań, 28 maja

Czwartek Literacki w Poznaniu, 28 maja, godz. 18.00, Sala Czerwona Pałacu Działyńskich Kresy – kraina ocalona w micie i pamięci Rozmawiają: Wojciech Nowicki, Teresa Tomsia, Tadeusz Żukowski Prowadzenie: Wiesław Ratajczak Gośćmi spotkania są autorzy, dla których Kresy dawnej Rzeczypospolitej to nie tylko wielka tradycja kultury narodowej, lecz i część tożsamości wyniesionej z domów rodzinnych. W…